10 įdomybių, kurias gali rasti per sveikatingumo atostogas Lietuvoje
10 įdomybių, kurias gali rasti per sveikatingumo atostogas Lietuvoje
Jau keletą metų Lietuvoje patekti į sanatorijas ir žinomiausius Lietuvos SPA, ypač švenčių laikotarpiu – misija neįmanoma. „Medicininės reabilitacijos paslaugos Lietuvoje – išskirtinai aukšto lygio. Pas mus veržiasi kaimynai lenkai, rusai, baltarusiai, vokiečiai, atskrenda žmonės iš Izraelio. Gerai, kad mums pavyko ne tik išlaikyti buvusias sanatorijas, bet ir įsteigti naujų, tačiau tikrąjį aukso amžių išgyvensime tuomet, valstybė skatins kiekvienam prieinamas sveikatinimo paslaugas“, – teigia Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda.
Šiais metais sveikatos turizmo temą pasirinkę tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2020” organizatoriai teigia, kad sveikatos turizmas yra ne tik viena iš prioritetinių Lietuvos turizmo rūšių, bet ir sparčiai plintanti keliavimo po pasaulį tendencija.
Top 10 sveikatinimo įdomybių
1. Savaitgalis be mobiliojo ryšio ir interneto
Ar esate pasirengę iššūkiui, į kurį kviečia mineralų SPA namai Birštone „Vytautas mineral SPA“? Ar tikrai geruoju atiduosite dviem ar trims dienoms į seifą pasaugoti savo mobilųjį telefoną ir kompiuterį? Ir neburbėsite, kai paprašę jo atgal, savo procedūrų sąraše rasite po vieną išbrauktą procedūrą už kiekvieną skambutį? „Atsisveikinti su telefonu buvo nejauku, pirmą parą jo vis ieškojau savo kišenėje. Paaiškėjo, kad be telefono neturiu ir žadintuvo – kas gi pakels mane į procedūras ir pusryčių? Tačiau kiek laiko atsirado! Per dieną perskaičiau knygą, mažiau nervinausi – neerzino liūdnos pasaulio naujienos. Paskutinę dieną, prieš sugrįžtant į realybę, net nenorėjau iš seifo atsiimti savo mobiliojo, taip buvo be jo ir be svetimų problemų, piktinimosi ir sėdėjimo panardinus galvą į socailinius tinklus„ – sako šį iššūkį priėmęs ir programą „Offline“ išmėginęs keliautojas Rimvydas Širvinskas Makalius.
2. Ledo terapija su Baltijos gintaro pudra
Manote, kad šiaip sau mūsų protėviai ant kaklo gintarinius karolius nešiojo? Mokslininkai anuomet dar nieko įrodę nebuvo, o jie jau jautė – gintaras naudingas sveikatai. Šiandien įrodyta – Baltijos gintare yra nuo 3 iki 8 procentų gintaro rūgšties, kuri stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus, mažina stresą ir suteikia energijos. Palangos sveikatos centro „Energetikas“ SPA „Amber Palace“ gintarą naudoja atgaivinti veido odą. Ledo kubeliuose užšaldomas vanduo su gintaro dulkėmis. Sakoma, kad po tokio masažo veido oda tampa lygi ir skaisti.
3. Akmenų take – filosofijų, mokslo ir gamtos vienovė
Dėliodami akmenėlių taką „Eglės” sanatorijoje Druskininkuose jo kūrėjai dėjo daugiau nei akmenis: Indijos ir tradicinės kinų medicinos žinias, kinų Dao filosofiją, kovos ir sveikatos meną Tai chi, vokiečių vienuolio Sebastiano Kneipo natūropatinę mediciną, šiuolaikines fizikos, anatomijos ir fiziologijos žinias. Gamtoje įkurdintas akmenų takas grūdina organizmą, šalina nuovargį, dirglumą, nemigą, gerina laikyseną ir lavina pusiausvyrą.
4. Dilgėlės ant kūno – ne bausmei, o malonumui
Dilgėlės vertos septynių daktarų. Taip sakydavo senovės lietuviai ir, matyt, žinojo, ką sakė, nes šiandien į piktąją patvorių žolę ir vėl atsigręžiama. Palangoje, SPA „Amber Palace“ dilgėlių kūno kaukė viena populiariausių. Ir nebijokite, nenudilgins, tik suaktyvins kraujotaką, sušvelnins kūno odą. Jei dilgėlių kratotės, galite rinktis šalpusnį, gyslotį ar petražoles. „Lietuviškos žolės daro stebuklus“, – teigia SPA masažistai.
5. Grikiai valdo: grikių kompresas, pirštinės su grikiais ir grikiai kojų vonelėje
Apie grikių košės naudą jau turbūt girdėjote? Tačiau aštrūs grikių grūdeliai ne mažiau vertingi ir masaže. Sako, išmoningai naudojami jie suteikia lengvumo ir poilsio jausmą. Kojų vonelė su grikiais, apykaklės masažas ir grikių kompresas, plaštakų masažas ir pirštinės su grikiais, grikių čiužinys, pėdų masažas ir batukai su grikiais, – štai kiek visko jums siūlo išmėginti Druskininkuose ir Anykščiuose įsikūręs SPA „Vilnius”.
6. Inhaliacijos po atviru dangumi
Kartais sanatorijos nė nereikia, pasimėgauti ypatingai sveiku jūros efekto oru galima po atviru dangumi. Birštone, centriniame miesto parke yra unikalus statinys – mineralinio vandens garinimo bokštas „Druskupis“. Pavilijone įrengtas mineralinio vandens fonatanėlis ir druskų galerija. Garintuvo sienomis tekantis mineralinis vanduo, veikiamas salės ir vėjo, garuoja. Mineralų prisodrinti garai juntami 50-80 metrų spinduliu, o tykus vandens čiurlenimas panardina į meditacines būsenas.
7. Pieno vonia su miško uogomis
Dėl grožio pakvaišusi paskutinė senovės Egipto faraonė Kleopatra mėgo pieno vonias. Jos maitino ir drėkino faraonės odą ir saugojo jos jaunystę. Druskininkų sanatorijos „Upa“ reabilitacijos specialistai pieno vonias dar labiau praturtina – deda į jas miško uogų, medaus. Sveikatos turistams jie siūlo ir ne mažiau veiksmingas levandų, šermukšnių, jūros dumblių, kadagių, jodo ir bromo, baltojo terpentino, sidabro jonų vonias.
8. Prieš stresą – skambantys dubenys
Skambantis dubuo yra rankų darbo tradicinis Tibeto instrumentas. Tibetiečiai jį mušdavo norėdami papildyti savo energijos galias. „Harmony Park“ SPA Prienuose senojo tibetiečių instrumento vibracijos jungiamos su specialiais kvėpavimo pratimais. Tokia gydomoji antistresinė terapija padeda atsikratyti nuovargio, žadina kūrybos jėgas ir gražina gerą nuotaiką.
9. Vaško kambarys
Bitės žino, ką daro. Ir bitininkai, ir mokslininkai pasakys, kad antibakterinė bičių avilio apsauga yra vaškas, kurio vienas iš fermentų – lizocimas ypač aktyvina imuninę sistemą. Lygiai taip pat veikia Abromiškių reabilitacijos ligoninėje įrengtas natūralus vaško kambarys. Vaško garai itin naudingi nosiaryklei, akims, bronchams, plaučiams ir odos paviršiui. O dar tas malonus kvapas!
10. Atgal į mamos pilvą
Valanda pludūriavimo specialioje, Epsomo druskomis prisotintoje kapsulėje prilygsta 6-4 valandoms gilaus miego. O jausmas tamsoje ir tyloje toks, tarsi grįžtum ten, nuo kur pradėjai savo žemės kelionę. Modernią kapsulę su jėgas gražinančia ir stresą mažinančia flow terapija galima bus rasti visai šalia Vilniaus – „Vilnius Grand Resort“ SPA centre „The V SPA“.
Turizmo paroda ADVENTUR 2020 vyks sausio 24-26 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Kartu su „Litexpo“ ją organizuoja Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Turizmo politikos skyrius, Nacionalinė turismo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“, Lietuvos turizmo asociacija, Lietuvos turizmo rūmai. Sausio 25-26 dienomis parodos dalyviams ir svečiams viską, ką turi geriausio parodys Lietuvos sveikatinimo, reabilitacijos ir SPA įstaigos.