Dažniausiai pasitaikanti dilema įrengiant būstą – dalinė ar pilna apdaila? (+PRIEŠ ir PO projektas)
Vienas didžiausių klausimų beįsirengiant būstą – dalinę ar pilną apdailą rinktis. Viena šeima, paklausta, kodėl pasirinko būstą su daline, o ne su pilna apdaila, sako, jog aplankyti būstai su pilna apdaila juos vis nuvildavo, kiekvieną smulkmeną norėjosi perdaryti savaip. Taigi galiausiai jie suprato, kad keičiant jau įrengtą būstą bus ir sunkiau, ir brangiau.
Tačiau Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius yra kiek kitokios nuomonės: „Įsigijus būstą su daline apdaila gali tekti investuoti daug laiko į darbų organizavimą, papildomai skolintis, įsikėlimas į būstą greičiausiai užtruks, o atsiradus apdailos trūkumams, savo samdytų meistrų gali ir nebeprisikviesti.“
Gyvai padiskutuoti su ekspertais, šia ir kitomis būsto įrengimo temomis, galėsite jau balandžio 25-28 d. „Litexpo“ parodoje RESTA – tai didžiausia Baltijos šalyse statybų paroda, skirta visiems statantiems, remontuojantiems ir renovuojantiems.
Į pilną apdailą verta pažvelgti plačiau
Teoriškai yra skiriami 3 apdailos tipai – dalinė, visa ir individuali (kai NT objekto vystytojas įrengia būstą pagal specialius užsakovo poreikius). Tačiau šiuo metu vienas opiausių klausimų kyla dėl dviejų – dalinės ar visos apdailos pasirinkimo.
„Neretai žmonės nusprendžia rinktis dalinę apdailą, nes mano, kad tai padės sutaupyti, o kartu ir dėl baimės, kad pilnai įrengtas būstas atitiks vystytojo, o ne užsakovo poreikius. Visgi realybėje yra kiek kitaip – nusprendus įsigyti būstą su visa apdaila yra galimybė rinktis iš kelių įrengimo variantų, jų kombinacijų – apdailos medžiagų kainos, galimos spalvos, santechnikos poreikiai ir kiti aspektai būna derinami su klientu“, – vieną iš mitų bando išsklaidyti Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.
Jo nuomone, vienas iš esminių privalumų – įsigyjant būstą su pilna apdaila yra gaunama garantija visam kompleksui – tiek statybos, tiek apdailos kokybei užtikrinti, o LR Civilinis kodeksas numato garantijos terminus – 5 metai pagrindiniams darbams, 10 metų – paslėptiems pastato elementams ir 20 metų, jei nustatomi tyčia padaryti defektai. Tad, net ir pagyvenus būste kažkurį laiką, bus ištaisyti defektai, kurie galbūt neišryškėjo tik įsikėlus gyventi.
Be to, dažniausiai norima gyventi čia ir dabar bei geriausiomis sąlygomis. „Būstuose atsiranda vis daugiau išmaniųjų sprendimų ir namuose su pilna apdaila vystytojų jie jau gali būti kompleksiškai integruoti arba tam sudarytos visos sąlygos, kad vėliau tai neišdarkytų interjerų. Tokie pasirinkimai labai naudingi ir ekonomiškai – taip įrengtų apartamentų kaina ilguoju laikotarpiu atperka investiciją bei suteikia papildomo komforto. Tai, kad tokių poreikių daugėja įrodo ir „Litexpo“ vyksianti paroda RESTA, kurioje organizuojama konferencija apie skaitmeninę statybą, bus eksponuojama daugybė išmaniųjų sprendimų“, – dalijasi M. Statulevičius.
„Kitas aspektas, apie kurį dažnas naujo nekilnojamojo objekto pirkėjas nepagalvoja – tai, kad įmonės, kurios įrengia būstus, gauna nuolaidas apdailos medžiagoms ir kt., tad praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet galima sutaupyti net apie 250 eurų už vieną kvadratinį metrą įsirengimo darbams.
Beje, dažnai iki galo nesuplanuojamas ir asmeninis biudžetas. Imant paskolą būstui su daline apdaila, bankas padengia tik dalį būsto įsigijimo išlaidų, tačiau atėjus metui kurtis namus, pinigų dažniausiai pritrūkstama ir tenka skolintis jau iš alternatyvių šaltinių, o įsigyjant būstą su pilna apdaila, ši našta nukrenta, nes didžiąją dalį apdailos ir įsirengimo darbų kainos galima finansuotis iš to paties banko“, – atkreipia dėmesį M. Statulevičius.
Būstas su daline apdaila – galimybė sukurti savo svajonių namus?
Visgi jauna šeima – Ieva ir Mantas siūlo visiškai neatmesti ir dalinės apdailos varianto, nes tai gali tapti galimybe susikurti savo svajonių namus.
Ši šeima neseniai įsigijo savo pirmąjį nuosavą būstą. Pora dviejų aukštų kotedže gyvena kartu su sūnumi Vincu bei augintiniu – šunimi vardu Dūmas. Šiame būste, įsikūrusiame gražioje Kauno vietoje, visai šalia marių, jie gyvena maždaug dvejus metus.
Pora pasakoja, kad prieš apsisprendžiant, kad atėjo metas įsigyti nuosavą būstą, jie gyveno nuomojamame bute. Laikui bėgant, jie pasiskaičiavo, kad nuomos ir paskolos kaina yra tikrai panaši, todėl, galų gale, jauna šeima apsisprendė mokėti „sau“, o ne kitiems ir pradėjo savo svajonių namų paieškas.
Ieva ir Mantas, ieškodami savo norus ir poreikius atitinkančios erdvės, išsikėlė 2 pagrindinius kriterijus. Pirmasis kriterijus – būsto vieta turėtų būti gamtoje, bet tuo pačiu ir miesto ribose, nes tai yra aktualu jaunai šeimai auginančiai mažametį vaiką bei turinčiai šunį. Antrasis noras – patys namai turėtų išsiskirti savo unikalumu, nestandartiškumu, kad nuosavas būstas keltų tam tikrą pasididžiavimo jausmą. Dėl šių neeilinių pageidavimų paieškos nebuvo itin paprastos.
Investicija į apdailą atsiėjo 15 tūkst. eurų
Šeima, paklausta, kodėl pasirinko būstą su daline apdaila, o ne su pilna, sako, jog aplankyti būstai su pilna apdaila juos vis nuvildavo, kiekvieną smulkmeną norėjosi perdaryti savaip. Taigi galiausiai jie suprato, kad keičiant jau įrengtą būstą bus ir sunkiau, ir brangiau. Pora išskiria ne vieną būsto su daline apdaila pliusą. Privalumus jie vardinti pradeda nuo to, kad turint savo svajonių interjero viziją, yra įmanoma ją įgyvendinti įsirengiant būstą savo jėgomis. Taip pat yra galimybė rinktis medžiagas bei įrangą pagal savo nuožiūrą. Kitas svarbus aspektas – patogumų įrengimas (pavyzdžiui, šildomos grindys vonios kambaryje, elektros instaliacijos ir t.t.). O pats maloniausias būsto su daline apdaila privalumas – įgyvendintos interjero vizijos matymas.
Ieva ir Mantas išskiria ir kelis tokios apdailos minusus. Pora pastebi, kad neturint rekomendacijų, yra gan sunku surasti patikimus meistrus. Taipogi įsirenginėjant apdailą savo jėgomis, nusitęsia įsikraustymo laikas. O pirmieji sienų įbrėžimai, nutepimai, kampų įskėlimai yra be galo „skaudūs“.
Kalbant apie finansinę pusę, šeima pasakoja, kad dėl būsto paskolos ir nekilnojamo turto pirkimo jie konsultavosi su finansininku. Prieš įsirenginėjant būstą, jie gerai apgalvojo, kam skirs daugiau lėšų, o kam – mažiau. Interjerą pora kūrė savo jėgomis, todėl papildomai interjero projektavimo paslaugos jiems nekainavo.
Pora pastebi, kad brangiausiai kainavo santechnika, kuriai skirta buvo apie 9 tūkst. eurų. Grindų, sienų, lubų apdaila jiems atsiėjo apie 6 tūkst. eurų. Kadangi jaunos šeimos finansai buvo riboti, baldus jie nusprendė įsigyti palaipsniui.