2019 02 28

Naujas iššūkis darbo rinkoje: kas motyvuoja šiuolaikinį darbuotoją

Vis išradingesni darbo skelbimai ir nauji būdai pritraukti darbuotojus iliustruoja nuožmią kovą darbo rinkoje ir primena, kad žmonės – vis dar svarbiausias kapitalas versle. Tiesa, specialistai ramina, kad dar viena nauja eilutė CV yra normalus procesas, prieš kurį reikia ne kovoti, o aiškintis, kas trikdo darbuotojų motyvaciją – ši aplinkybė neretai ir lemia žvalgymąsi į naujus horizontus.

Kaip didelio informacijos srauto, multitaskinimo ir dinamiškos darbo rinkos kontekste išlaikyti darbuotojų lojalumą, motyvaciją ir norą kurti vienoje įmonėje – skirtingų rinkos profesionalų įžvalgos.

Kai kurios motyvacijos tiesiog madingos

Jei neseniai teko peržvelgti darbo skelbimus veikiausiai pastebėjote, kad šie darosi vis ilgesni. Kompetentingą atlyginimą vejasi nemokami vaisiai pusryčiams, sporto klubo prenumeratos, biudžetas asmeniniam tobulėjimui bei namus primenanti ofiso aplinka, o kur dar lanksčios darbo valandos, komandos stiprinimo pramogos ar kasmėnesiniai priedai už pasiektus rezultatus.

Personalo valdymo profesionalų asociacijos (PVPA) vadovė Aušra Bytautienė teigia, kad bet kuris pakalbintas personalo praktikas įvardins dvi problemas – kaip šiandien pritraukti darbuotoją ir kaip jį išlaikyti.

„Yra itin jautrių sektorių, pavyzdžiui IT, kurių atstovams tenka susitaikyti – kad ir ką darysi, žmonių migracija vis tiek vyks. Bet ją mažinti – būtina, nes naują žmogų surasti ir apmokyti organizacijai kainuoja pinigus. Tiek PVPA, tiek kitų organizacijų atliekami tyrimai rodo, jog vidutinis darbo stažas Lietuvoje siekia 5,5 metų. Tuo tarpu personalo praktikai pastebi, kad jauni darbuotojai tipiškai organizacijoje dirba tik dvejus metus. Matant tokį skaičių įmonei turi būti svarbus vienas dalykas – kaip per šį laiką maksimaliai panaudoti darbuotojo potencialą, kad jis spėtų save visiškai realizuoti? Kaip per metus ar trumpiau pasiekti pilną darbuotojo produktyvumą?“, – kalbėjo A. Bytautienė.

Šie ir panašūs klausimai bus keliami ir gegužės 14 d. pirmąkart Lietuvoje organizuojamoje išskirtinio turinio konferencijoje–parodoje „Motivated @work“, kur bus akcentuojama motyvavimo priemonių įvairovė, dalinamasi gerąja patirtimi, kaip pasiekti darbuotojų įsitraukimą, išlaikyti jų motyvaciją, suvaldyti darbuotojų lūkesčius, pritraukti tinkamus ir motyvuotus kandidatus.

„Šis renginys bus geras idėjų šaltinis tiek gamybinei, tiek bet kuriai kitai verslo organizacijai. Svarbu pamatyti ir išgirsti pavyzdį. Dalis įmonių pasirūpina „madingomis“ motyvacinėmis priemonėmis, nes tai daro kiti. Mes norime, kad įmonės suprastų, kodėl vieni vaisius ryte dovanoja, kiti – pensijų fondus padeda kaupti. Nėra blogų ar gerų dalykų, bet kiekvienai įmonei veikia skirtingi ir reikia turėti argumentaciją, kodėl mums to reikia“, – dalinosi konferencijos–parodos „Motivated @work“ projekto vadovė Lina Kilimonytė.

Siūlo mokytis iš geriausių ir iškelti sau esminį klausimą

„Telia Lietuva“ Žmogiškųjų išteklių padalinio vadovas, PVPA valdybos narys ir vienas iš konferencijos idėjos autorių Ramūnas Bagdonas siūlo pažvelgti į užsienio gigančių, tokių kaip „Google“ ar „Amazon“, strategiją. Šios įmonės, specialisto teigimu, jau ieško motyvuotų, save atradusių darbuotojų, kurie nori dirbti, įveikti naujus iššūkius ir taip realizuoti save.

„Motyvuotas žmogus žino, ką nori pasiekti konkrečioje įmonėje – kokią vertę jis sukurs darbdaviui, kokią sau, kokius projektus nori įgyvendinti, ką išmokti, prieš imdamasis naujų iššūkių. Su tokiais žmonėmis įdomiau dirbti ir rezultatai pasiekiami daug greičiau, nei su tais, kurie eina į darbą tarsi verčiami, kuriuos reikia motyvuoti iš šalies“, – kalbėjo R. Bagdonas.

Pašnekovas nemėgsta vartoti „lojalaus darbuotojo“ sąvokos. Jo manymu, sveiki darbdavio ir darbuotojo santykiai turi būti lygiaverčiai, kur svarbiau ne lojalumas, o rezultatyvumas.

„Jei įmonė iš manęs tikisi lojalumo, ar ji pasiryžusi ir man taip pat įsipareigoti? Vargu. Naujoje studijoje skaičiuojama, kad Y kartos atstovai darbovietes keičia apie 7 kartus per gyvenimą, tuo metu Z karta Amerikoje tai padaro 15 kartų. Tendencija labai aiški – žmonės nori skirtingų, įvairiapusių patirčių ir nebūtinai save sieja su viena įmone. Darbdaviams, manau, reikia su tuo ne kovoti, nesistengti to pakeisti, bet mokytis kuo greičiau darbuotoją apmokyti, įdarbinti ir maksimaliai pasinaudoti jo potencialu“, – įsitikinęs pašnekovas.

Bagdonas turi užduotį ir darbuotojui – paklausti savęs, ar tai, ką darote šiandien, padarys jus konkurencingu po penkerių ar dešimt metų. Jeigu apie tai dar nesusimąstėte, ateity gali kilti problemų.

„Todėl ir ši konferencija-paroda padės savyje atrasti motyvaciją, atsakyti į klausimus, kodėl turėčiau pats inicijuoti savo ugdymą, naujų žinių pritaikymą, karjeros planavimą. Ir jei vienas darbdavys nesuteikia erdvės šiai motyvacijai reikštis, gal tada ir reikia žvalgytis plačiau. Niekas tavimi gyvenime nepasirūpins, už rankos neves – jei nori tapti sėkmingesnis, turi iniciatyvą perimti į savo rankas“, – ragino jis.

Kai darbe „veža“

Kaip pastebi L. Kilimonytė, išlaikyti ir motyvuoti lojalų darbuotoją gali būti tikras iššūkis darbdaviams, tačiau, nustačius, kas domina konkretų žmogų, jį galima sudominti darbu ilgam.

„Žmogiškieji ištekliai – viena rizikingiausių sričių. Tam, kad pavyktų suburti vieningą kolektyvą, dirbantį bendram tikslui, kad darbuotojai būtų motyvuoti, lojalūs ir patenkinti, reikia kūrybiškumo, įgūdžių ir išmonės. Viena vertus, lojalumas yra charakterio ypatybė, kurią turi arba ne. Tačiau, kita vertus, pagrindinis lojalumo veiksnys – prasmės pojūtis darbe. Kai mus „veža“ tai, ką darome darbe, kai mūsų ir darbdavių idėjos bei vertybės sutampa, kai aplink daug bendraminčių – tai motyvuoja nekeisti darbovietės. Naujausi tyrimai patvirtina, kad žmogui labai svarbu jausti, kad jo darbas daro pokytį, yra prasmingas, o jo indėlis – vertinamas. Jei dirbama tik dėl pinigų, lojalumas ima šlubuoti, ir tik laiko klausimas, kada toks žmogus ims žvalgytis į konkurentų įmones“, – kalbėjo ji.

Jau seniai ištirta, kad pinigai nėra pagrindinis motyvavimo veiksnys. Žmogui, žinoma, reikia pinigų, kad jis galėtų gyventi oriai ir jaustis saugus. Visgi atlyginimo padidinimas ar premijos išmokėjimas motyvuoja tik trumpam.

„Motyvacinės priemonės skiriasi priklausomai nuo darbo srities, darbuotojų interesų, mentaliteto ir net amžiaus. Kai darbas yra amatas, veikia vienos priemonės, kai kalbame apie šiuolaikinio startuolio jaunus specialistus, juos domina visai kiti dalykai. Naujesni tyrimai informuoja, kad darbuotoją motyvuoja mėgavimasis savo darbu. Įvertinus galutinį rezultatą, kurį pasiekia darbu besimėgaujantis ir jį abejingai atliekantis asmuo, jis labai skiriasi – tiek darbo kokybė, tiek rezultatų pasiekimo laikas“, – pabrėžė L. Kilimonytė.

Nuolat aktuali ir jaudinanti tiek organizacijų vadovus, tiek personalo specialistus tema – kaip išlaikyti darbuotojų motyvaciją ir įsitraukimą? Iš kitos pusės, ši tema neramina ir pačius darbuotojus – norisi nuolat jaustis nuoširdžiai įsitraukus, matyti prasmę savo kasdienėje veikloje, mėgautis pasiektu rezultatu. Motyvacijos darbe temą gvildensime praktinėje konferencijoje-parodoje „Motivated @work“. Renginyje bus dalinamasi ne tik vertingomis žiniomis, bet ir mezgami nauji kontaktai, sudaromi verslo sandoriai.

Susitikime motyvacijos idėjų ir įkvėpimo renginyje 2019 m. gegužės 14 d. Litexpo.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.