2020 10 02

Jaunieji dizaineriai nustebino idėjomis, kaip panaudoti atliekas

Vaikiški žaislai ir gėlių pakuotės iš nebereikalingų kartoninių pakuočių, šlepetės iš panaudotų rankšluosčių, augalų vazonėliai – iš kavos tirščių. Tai – vos kelios jaunųjų Lietuvos dizainerių sugalvotos idėjos, kaip prikelti viešbučių ar kitų įmonių išmetamas atliekas naujam gyvenimui.

Įgyvendinus šias idėjas pasaulis turėtų pasidaryti ne tik įdomesnis ir stilingesnis, bet ir švaresnis. Juk viešbučiai, ypač priklausantys dideliems tinklams, kasdien išmeta labai daug atliekų. Todėl labai prasminga stengtis sumažinti jų kiekį, bent dalį atliekų perdirbant.

Iš atliekų – funkcionalūs objektai

Tad kas paskatino įvairių Vilniaus dailės akademijos (VDA) fakultetų studentus ieškoti būdų, kaip viešbučių atliekas paversti kuo įdomesniais, funkcionalesniais ir stilingesniais daiktais?

Anot Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro direktoriaus Mariaus Urbanavičiaus, viskas prasidėjo nuo to, kad britų kompanija, vykdanti kūrybinius projektus jaunimui, „ActionDog“ pakvietė VDA tapti projekto „REJuvenate European Design“ (REED) partneriu. Prie šio projekto prisijungė ir Jungtinės Karalystės, Londono įvairių meno projekto namai „Trinity Buoy Wharf“, Ispanijos mokslinių tyrimų centras AIJU bei Čekijos Tomo Batos universitetas. REKLAMA 6 iš 32 nuotr.Spręsdami, kaip panaudoti atliekas, jaunieji dizaineriai projektavo šviestuvus, staliukus, lentynas, vazonus, pakuotes gėlėms, įvairius laikiklius ir kitokius aksesuarus.

REED tikslas yra sukurti platformą, kuri jauniems dizaineriams suteiks galimybių pradėti karjerą, tapti matomais ir skatins jų kūrybiškumą ir verslumą, kartu – naujų verslo modelių taikymą ir rinkos plėtrą. Spręsdami, kaip panaudoti atliekas, jaunieji dizaineriai projektavo šviestuvus, staliukus, lentynas, vazonus, pakuotes gėlėms, įvairius laikiklius ir kitokius aksesuarus.

Taip pat šiuo projektu dizaineriai raginami kurti ekologiškus produktus ir padėti viešbučiams įgyvendinti uždaro ciklo verslo modelį. Tai reiškia, kad kaip įmanoma daugiau atliekų būtų perdirbta, sukuriant kokybiškus, pridėtinę vertę turinčius produktus, kuriuos viešbučiai galėtų ir vėl vartoti.

Įgyvendinant projektą kiekvienoje prie jo prisijungusioje šalyje buvo atrinkta maždaug apie 20 dizaino specialybės studentų. Jie apie 3-6 mėnesius iš savo šalyje veikiančių viešbučių surinktų atliekų kūrė įvairius funkcionalius dizaino objektus.

Vėliau kiekvienoje šalyje buvo atrinkta po tris geriausius darbus, kuriuos ketinama pristatyti tiek nacionalinėse, tiek tarptautinėse parodose.

Daugiausia – kartono atliekų

Mūsų šalyje daiktus iš atliekų kūrė 17 VDA Vilniaus, Kauno ir Telšių fakultetų dizaino, tekstilės ir juvelyrikos specialybių studentų. Jiems teko užduotis sugalvoti, kaip antriniam panaudojimui prikelti tinklo „Best Western“ Vilniaus ir Kauno viešbučių atliekas.Antroji vieta atiteko Dovilei Karvelytei, kuri pasiūlė iš panaudotų frotinių rankšluosčių „Easy“ sukurti šlepetes.

Kaip prisiminė M.Urbanavičius, viešbučių tinklas „Best Western“, su kuriuo teko dirbti Lietuvos studentams, pasižymi labai atsakingu požiūriu į ekologiją ir stengiasi, kad atliekų būtų kaip įmanoma mažiau – viską sunaudoja kone maksimaliai.

Šio tinklo viešbučiai naudoja žaliąją energiją, taupo energinius resursus, rūšiuoja šiukšles, tad atliekų yra palyginti nedaug.

„Didžiausią dalį atliekų sudarė gofrokartonas, tai yra, iš jo pagamintos maisto pakuotės. Tad ir studentai daugiausiai objektų sukūrė būtent iš gofrokartono“, – paaiškino M.Urbanavičius.

Spręsdami, kaip panaudoti atliekas, jaunieji dizaineriai pasitelkė visą savo išmonę. Jie projektavo šviestuvus, staliukus, lentynas, vazonus, pakuotes gėlėms, įvairius laikiklius ir kitokius aksesuarus.

Žaislai išspręs dvi problemas

Iš kitų išsiskyrė ir labiausiai komisiją bei viešbučių atstovus sužavėjo kūrybinio Lauros Kunciūtės bei Guodos Venciūtės dueto, pasivadinusio KUN/VEN, idėja iš neišvaizdžių rudo kartono pakuočių sukurti vaikišką žaislų rinkinį „Rustle“. Šį rinkinį sudaro kompaktiškai supakuotos dėlionės dalys: medis ir gyvūnėliai, kuriuos vaikai galės ne tik dekoruoti, bet ir kurti įvairias jų konstrukcijas.

Ši idėja tapo nugalėtoja dėl dviejų svarbių priežasčių. Visų pirma todėl, kad tai padės panaudoti kartonines maisto pakuotes, sudarančias didžiąją dalį atliekų. Antra priežastis yra ta, kad šis sprendimas yra orientuotas į vaikus.

Kaip yra minėjęs Lietuvoje veikiančio viešbučių tinklo „Best Western“ vadovas Egidijus Dargevičius, šiais laikais daug svečių į viešbučius atvyksta su vaikais, todėl tenka spręsti klausimą, ką būtų galima pasiūlyti mažiesiems svečiams, kad tėvai galėtų ramiai papusryčiauti ir visai šeimai liktų smagūs prisiminimai apie viešnagę.

Studenčių sukurti žaislai išspręs vaikų užimtumo viešbučiuose klausimą. Su žaislais vaikai galės žaisti restorane, parsinešti juos į kambarius ar, jei norės, parsivežti į namus.

Kavos tirščiai virs vazonais

Antroji vieta atiteko Dovilei Karvelytei, kuri pasiūlė iš panaudotų frotinių rankšluosčių „Easy“ sukurti šlepetes. Beje, kaip paaiškėjo, šlepetės nėra privalomos žemesnės nei 4 žvaigždučių klasės viešbučiuose. Be to, svečiai nelabai ir linkę naudoti viešbučių šlepetes – po kambarius dažniausiai vaikšto be jų, įsispiria nebent eidami į SPA ar masažo kabinetą.

Trečioji vieta skirta Justinos Muščinskaitės iš kartono atliekų sukurtoms gėlių pakuotėms „Flora“. 19 iš 32 nuotr.Trečioji vieta skirta Justinos Muščinskaitės iš kartono atliekų sukurtoms gėlių pakuotėms „Flora“.

Papildomu paskatinamuoju prizu nuspręsta įvertinti ir Martiną Mažoną, kuris iš kavos tirščių, pjuvenų, popieriaus ir natūralių augalų sukūrė ir vazonus augalams. Tokiu būdu studentas pasiūlė sprendimą, kaip būtų galima panaudoti kavos tirščius, kurie viešbučiuose taip pat sudaro nemažą kiekį atliekų.

Darbus eksponuos „Litexpo“

Šias studentų pasiūlytas idėjas, kaip vėl panaudoti atliekas, žadama pritaikyti tinklo „Best Western“ viešbučiuose praktiškai.

Be to, šie kūriniai, kartu su kitų šalių laureatų darbais, bus pristatyti kiekvienoje prie projekto prisijungusioje valstybėje.

Lietuvoje studentų sukurti darbai bus pristatyti 17-oje tarptautinėje, specializuotoje parduotuvių, restoranų ir viešbučių įrangos parodoje „BaltShop.BaltHotel.BaltGastro 2016“ Lapkriočio 10-12d.

Skaitykite daugiau: http://gamta.lrytas.lt/eko/jaunieji-dizaineriai-nustebino-idejomis-kaip-panaudoti-atliekas.htm?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.