JŪRŲ MUZIEJAUS STENDAS – PARODA „BALTIJOS JŪROS GELMIŲ ISTORIJOS“
JŪRŲ MUZIEJAUS STENDAS
Lietuvos jūrų muziejus į ADVENTURĄ atkeliavo atsiveždamas visą Baltijos jūros pasaulį: povandeninės jūros paslaptis, įgarsintus kriauklių moliuskų pokalbius jūros dugne, galimybę sužinoti apie Baltijos jūros išminavimą, parodą, pasakojančią apie istorinę laivybą Kuršių mariose ir net Kuršių marių paveldo reliktą – tikrą Kintų venterinę valtį ,,Juoda meška“.
Muziejus pristatys ir naujausią bei labai populiarią paslaugą – modernų edukacinių ir ekstremalių patirčių „Pabėgimo kambarį SOS“ – laive-muziejuje M52 „Sūduvis“. Jo dalyviai patenka į įvaizdinta minų medžioklės operaciją, kurios metu reikia identifikuoti ir atkoduoti paslėptas žinutes, gerai orientuotis aplinkoje, veikti išvien, būti greitiems, drąsiems, išmaniems priimant sprendimus, išbandant specialiąją laivo įrangą.
Muziejaus stende lankytojų laukia ir subtilios patirtys – galima bus išgirsti prabylant gyvūnėlį, gyvenantį kriauklėje – moliuską. Menininkas Justas Tertelis sukūrė garso ir vaizdo instaliaciją ,,PASIKALBĖJIMAS SU JŪRA. IR SAVIMI“. Labai jautrus, subtilus siužetas ir edukuoja, ir leidžia pažinti slėpiningą jūros būtybių gyvenimą, susimąstyti apie savo veiklą žemėje ir jos poveikį jūros gamtai.
PARODA „BALTIJOS JŪROS GELMIŲ ISTORIJOS“
Muziejus pristatys pirmąją Lietuvoje tokio pobūdžio parodą ,,BALTIJOS JŪROS GELMIŲ ISTORIJOS“, kurioje – unikalūs eksponatai iš jūros dugno.
Dalis Lietuvai svarbių povandeninio paveldo objektų yra nublokšti prie Estijos ar Didžiosios Britanijos krantų. Tai – tarpukario Lietuvos jūrinio laivyno laivai. Itin pavojinga Baltija buvo pasaulinių karų – Pirmojo ir Antrojo metu. Didžioji dalis Lietuvos teritoriniuose vandenyse nugrimzdusių laivų nuskendo būtent tuomet. Tai liudija ir parodoje pristatomi Baltijos dugne besiilsintys laivai „Elbing IX“ ir „Edith Bosselman“. Nuskendusius laivus bus galima pamatyti ne tik nuotraukose. Parodoje – jų modeliai, pagaminti 3D spausdinimo technika iš organinių medžiagų, pabrėžiant tvaraus vartojimo svarbą. Tai – ne naujų laivų modeliai, o parodantys, kad tie laivai atrodo dabar jūros dugne: kaip juos suniokojo sprogimai, laikas, vandens ir gamtos poveikis. Unikaliausias parodos eksponatas – narų iš Baltijos dugno iškeltas ir laiko beveik nepaliestas laivo „Elbing IX“ varpas.
Abu laivai priklausė Europos laivininkystės kompanijoms, vykdžiusioms reisus prie Lietuvos krantų. Krovininis laivas „Elbing IX“ nuskendo I-ojo Pasaulinio karo metu – 1914 metais. Lapkričio 17-tosios naktį jis buvo pasiųstas gelbėti skęstančio didžiausio Vokietijos karo laivo „Friedrich Carl“. Ryte „Elbing IX“ pasiekė Memelio krantus ir užplaukęs ant minos nuskendo. Laimei, žuvo tik vienas įgulos narys. O nuskendęs laivas tapo žyme kitiems laivams apie toje vietoje tykančias minas. Kitas krovininis laivas – „Edith Bosselman“ nuskendo II-jo Pasaulinio karo metais, 1942 metų gruodžio 8-tosios ryte jis išplaukė iš Dancingo (Gdansko) į Libau (Liepoją). Reiso metu laivas įplaukė į Sovietų sąjungos įrengtą minų lauką. Žuvo visa penkiolikos asmenų įgulą. Po kiek laiko jūra ties Klaipėda išmetė gelbėjimosi valtį ir mechaniko
kūną. Šio laivo katastrofą parodos lankytojai galės pamatyti ir menininko Rimo Sakalausko sukurtoje vaizdo instaliacijoje virtualios realybės akiniuose.
Paroda akcentuos ir ekologines problemas. Nes „Baltic Sea Heritage Rescue Group“ grupė, su kuria muziejus bendradarbiavo, rengdamas šią parodą, renka ir šalina ant nuskendusių laivų esančius žvejybinius tinklus, kuriuose kasdien žūsta jūrų gyvūnai. Įgyvendinant šias veikla ir atsirado galimybė surinkti unikalią medžiagą apie Lietuvos jūriniuose vandenyse slypintį kultūros paveldą ir pristatyti bent dalį Baltijos dugnan nugrimzdusių istorijų. Narų entuziastų ir muziejininkų pastangomis šių laivų gyvenimas tęsiasi. Daugiau apie povandeninę Baltiją išgirsite naro Lino Duoblio pranešime 3-iosios salės fojė esančioje Pranešimų Erdvėje.