2020 03 03

Sumažėjusi paklausa nusmukdė gintaro žaliavos kainą. Ko laukti šiemet?

2019 metų pradžioje vis dar juntamas gintaro žaliavos deficitas rudeniop išnyko ir taip vadinamojo Saulės akmens kaina čiuožtelėjo žemyn. Kokių tendencijų laukti šiemet paaiškės tarptautinėje Baltijos juvelyrikos parodoje „Ambert Trip“, kurioje dalyvauja beveik 240 juvelyrikos ir gintaro verslo atstovų iš 30 pasaulio šalių.

Gintaro perdirbėjai ir juvelyrai pagaliau gali lengviau atsikvėpti: žaliavos kaina sumažėjo, o pardavimo rinkose atsirado daugiau aiškumo.

„Kinija, prieš 5-6 metus sukėlusi gintaro žaliavos deficito burbulą, nebėra pagrindinė rinka, diktuojanti gintaro žaliavos ir gaminių kainas. Kinijos rinka jau kelerius metus yra susilpnėjusi ir toliau silpsta. Manyčiau, kad dabar kitose rinkose atsirado balansas ir pirkėjų Europoje, Amerikoje ar Viduriniuose Rytuose nestinga, nors itin didelio jų aktyvumo ir nėra“, – sako parodos „Amber Trip“ organizatorius ir tuo pačiu pavadinimu veikiančio klasterio vadovas Giedrius Guntorius.

Pasak jo, pastaruosius dvejus metus „Amber Trip“ klasterio įmonės didina pardavimą Artimuosiuose ir Viduriniuose Rytuose, pernai Kataro sostinėje Dohoje buvo surengusios gintaro dirbinių parodą.

„Musulmonų kultūroje labai svarbią vietą užima religija, todėl tarp perkamiausi dirbinių – musulmoniški rožančiai ir įvairios eksliuzyvinės skulptūrėlės iš gintaro. Šiai kultūrai būdinga kolekcininko aistra labai aukštos kokybės gaminiams. Jei Artimųjų rytų pirkėjai labiau panašūs į Europos, tai Vidurinių Rytų pirkėjai yra sukaupę labai dideles gintaro gaminių kolekcijas, vieno kilogramo ir didesnio svorio gintaro grynuolių“, – kalba tarptautinės Baltijos juvelyrikos parodos organizatorius.

„Amber Trip“ klasteriui priklauso 40 Lietuvos gintaro juvelyrikos gamybos bendrovių. Pastaruosius kelerius metus 10 įmonių kartu su projekto pareiškėju „Amber Trip“ susivienijo bendram tikslui didinti lietuviško gintaro žinomumą ir skverbimuisi į naujas rinkas su prekės ženklu „Amber made in Lithuania“.

Žaliavos kaina krito

Guntorio teigimu, dėl sumažėjusios gintaro žaliavos paklausos rinkose vadinamojo Saulės akmens kaina krenta. Nuo 2019 metų rugsėjo žaliavos kaina sumažėjo apie 15 proc. ir dabar populiariausios frakcijos (20-50 gramų gabalėlių) gintaro vieno kilogramo kaina siekia apie 1,1 tūkst. eurų.

„Žaliavos deficito burbulas sprogo dar prieš dvejus metus ir šiuo metu žaliavos kaina sugrįžo į 2013 metų lygį. Krizės rinkoje tikrai nėra – tai pavadinčiau kainos stabilizavimusi rinkoje po išbalansavimo 2013-2017 metais. Tam tikros indikacijos, kokios šiais metais reikėtų laukti gintaro žaliavos kainos rinkoje, paaiškės parodos „Amber Trip“ metu. Į vieną pirmųjų šiemet juvelyrikos parodų Baltijos jūrų regione atvažiuoja pagrindiniai gintaro rinkos dalyviai: žaliavos tiekėjai ir pirkėjai, didmenininkai, kolekcininkai, muziejininkai“, – sako tarptautinės parodos organizatorius.

Kur perka žaliavą?

Didžiausi gintaro žaliavos klodai (apie 95 proc. viso gintaro pasaulyje) slypi Kaliningrado srityje. Kaliningrado gintaro kombinatas iki šiol neatnaujino dar 2015 metų rudenį sustabdyto gintaro žaliavos eksporto ir žaliavą parduoda aukcionuose. Juose gintaro ir juvelyrinių papuošalų gamintojai perka žaliavą per vietos tarpininkus, nors keletas didelių pirkėjų tam tikrą kiekį įsigyja pagal pasirašytus susitarimus.

„Amber Trip“ klasteris (jo įmonėms per metus reikia apie 50-70 tonų gintaro žaliavos) taip pat numato pasirašyti sutartį dėl tiesioginio žaliavos pirkimo iš Kaliningrado gintaro kombinato.

„Tariamės dėl bandomosios 2 tonų gintaro žaliavos siuntos įsigijimo. Tačiau šiuo metu vienas didžiausių žaliavos gavimo stabdžių yra licencijos ją išvežti gavimas. Po žaliavo pirkimo sandorio sudarymo turi praeiti dar vienas mėnuo, kol pirkėjas ją gauna. Tikimės, kad balandžio mėnesį „Amber Trip“ klasteris gintaro žaliavą iš Kaliningrado gintaro kombinato jau atsiveš. Taigi, jei 2019 metais vis dar buvo juntamas gintaro žaliavos deficitas, tai dabar jo nebėra – turėtume sulaukti kur kas daugiau pasiūlymų įsigyti žaliavą ir iš Ukrainos ar Lenkijos kasėjų“, – sako G. Guntorius.

Šiuo metu apie 95 proc. visos žaliavos į Lietuvą vis dar atkeliauja iš Rusijos (Kaliningrado gintaro kombinato duomenimis, gintaro atsargos Primorsko ir Palmnikeno telkiniuose – 116 tūkst. tonų, o iš viso šalyje – apie 300 tūkst. tonų) ir tik nedidelė dalis žaliavos įvežama iš Lenkijos ir Ukrainos. Nors Lietuvoje ties Juodkrante yra surastas gintaro telkinys, Lietuva gintaro nekasa, nors prieš kelerius metus ir turėjo tokių ketinimų.

Pritraukė dalyvių iš 30 šalių

Šiais metais „Amber Trip“ parodoje laukiama beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių, tarp jų – Baltijos šalys, Lenkija, Turkija, Italija, Ukraina, Rusija, JAV, Japonija, Indija, Pietų Afrika, Meksika ir kitos valstybės.

Parodos metu vyks tarptautinis juvelyrikos meno konkursas „Ecosight“, kuriame dalyvauja 76 juvelyrai iš 22 šalių. Jau trečius metus specialiai juvelyrams rengiamoje Autorinės juvelyrikos zonoje susiburs 40 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės ir JAV. Tai – tarsi paroda parodoje, kurioje pristatomi vienetiniai autoriniai darbai ir yra puiki galimybė pabendrauti su juvelyru apie jo kūrybos kelią ar įsigyti patikusį juvelyrinį dirbinį.

Pirmąją „Amber Trip“ parodos dieną organizuojamas Autorinės juvelyrikos vakaras. Jo metu bus pristatoma Lietuvos autorinės juvelyrikos kūrėjų asociacijos paroda „Laisvės įkvėpti“, kurioje yra 30 autorių kūriniai. Dalyvių skaičius simboliškai siejamas su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiu.

Parodoje taip pat dalyvauja neregys dizaineris juvelyras iš Vokietijos – bus puiki galimybė išvysti jo unikalius darbus. Konkurso „Ecosight“ komisijos pirmininkė, Vilniaus dailės akademijos metalo meno ir juvelyrikos katedros profesorė Laima Kėrienė pakvies į savo autorinę parodą „O,pozicija“, o parodos dalyvis Vaidas Gaižauskas – į „Akmenų magiją“ (patirti akmenų galią savo pėdomis).

Parodos metu vyks ir daugiau renginių: kūrybinės dirbtuvės su vašku, gintaru ir emaliu, seminaruose bus dalinamasi žiniomis, ką reikia žinoti perkant papuošalą, kaip panaudojamos perkūno dujos juvelyrikoje arba Baltijos gintaras maisto gamyboje, dalinamasi ir kitomis naujienomis bei patirtimi. Parodos lankytojai turės galimybę už simbolinę kainą išvalyti ir atnaujinti ar sutaisyti savo turimus papuošalus ir brangakmenius.

XVII tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda „Amber Trip 2020“ rengiama kovo 11-14 dienomis „Litexpo“ parodų centre. Bendras parodos plotas – daugiau nei 6,6 tūkst. kvadratinių metrų. Daugiau kaip pusę (apie 60 proc.) ekspozicijų ploto atiteks gintarui, apie 40 proc. – juvelyriniams dirbiniams.

Pernai parodą aplankė 8 tūkst. lankytojų, arba dešimtadaliu daugiau nei prieš metus.

Daugiau informacijos:

Giedrius Guntorius

„Amber Trip“ organizatorius

+370 698 86244

arba

Virginija Žygienė

„Amber Trip“

Viešieji ryšiai

+370 620 10115

press@ambertrip.com

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.