2020 03 09

Gintaro žaliavos biržoje-aukcione – 2 tonos gintaro

Lietuvoje jau antrąkart vyks gintaro žaliavos birža-aukcionas „Amber Trip Raw trade“. Pirmųjų sandorių biržoje laukiama kovo 10 dieną, dar prieš tarptautinę Baltijos juvelyrikos parodą Vilniuje.

„Gintaro dirbinių gamyboje lieka nepanaudotų žaliavų, kurias gamintojai gali parduoti kitiems ir atgauti pinigų apyvartos lėšoms. Tiems, kuriems reikia gintaro žaliavos, irgi atsiranda galimybė nupirkti žaliavos pigiau nei iš pagrindinio žaliavos pardavėjo – Kaliningrado gintaro kombinato. Tai – priežastys, kodėl nutarėme pradėti organizuoti Lietuvoje gintaro žaliavos biržą-aukcioną“, – teigia Baltijos juvelyrikos parodos „Amber Trip“ ir tuo pačiu pavadinimu veikiančio klasterio vadovas Giedrius Guntorius.

Birža-aukcionas startuoja dar prieš „Amber Trip“ parodą Vilniuje – kovo 10 dieną, 14 val., o užsidaro priešpaskutinę parodos dieną. Biržoje bus patiektos 2 tonos įvairių frakcijų gintaro žaliavos iš Rusijos ir Lietuvos.

„Pernai pirmąkart suorganizuotoje biržoje-aukcione buvo dešimt gintaro žaliavos pardavėjų, šiemet jų bus ne mažiau. Tarp žaliavos pardavėjų yra ir kai kurios „Amber Trip“ klasterio įmonės, kurioms gamyboje nereikia tam tikrų frakcijų gintaro ir joms parankiau tokį gintarą parduoti kitiems“, – sako G. Guntorius.

Biržos organizatoriaus teigimu, tokio gintaro žaliavos biržos-aukciono, kur pirkėjai gali realiai pamatyti ir rankose įvertinti parduodamo gintaro kokybę, nėra visame Baltijos jūrų regione, to nedaro ir nei viena juvelyrikos paroda.

„Amber Trip“ parodos dienomis vyksiančioje biržoje-aukcione galima įsigyti ir gintaro žaliavos pirkimo kvotą ilgesniam laikotarpiui. Iš tiesų mūsų taisyklės yra daugiau kaip biržos, ne aukciono, bet mes pasiliekame ir pastarąją galimybę gintaro žaliavos sandoriams sudaryti“, – aiškina „Amber Trip Raw trade“ organizatorius. Jis užsimena, kad kitąmet Vilniuje vykstanti birža-aukcionas turėtų sulaukti žaliavos pardavėjų ir iš Lenkijos bei Ukrainos. Šiemet jiems sudalyvauti sutrukdė techniniai nesklandumai.

Vien į „Amber Trip“ klasterį dar 2013 metais susibūrusioms 40 įmonių per metus reikia apie 50-70 tonų gintaro žaliavos. Visoms Lietuvoje veikiančios gintaro dirbinių įmonėms žaliavos poreikis yra mažiausiai dukart didesnis.

Gintaro ir juvelyrinių papuošalų gamintojai iš Lietuvos ir kitų valstybių gintaro žaliavą daugiausia perka per vietos tarpininkus, nes Kaliningrado gintaro kombinatas dar 2015 metų rudenį sustabdė gintaro žaliavos eksportą ir ją parduoda tik aukcionuose. Apie 95 proc. visos žaliavos į Lietuvą atkeliauja iš Rusijos (čia yra mažiausiai 90 proc. visų gintaro išteklių pasaulyje) ir tik nedidelė dalis žaliavos įvežama iš Lenkijos ir Ukrainos. Kaliningrado gintaro kombinatas skelbia, kad gintaro atsargos Primorsko ir Palmnikeno telkiniuose – 116 tūkst. tonų, o iš viso šalyje – apie 300 tūkst. tonų, paties kombinato metinis gamybos planas yra 250-350 tonų. Rusijoje kasamas gintaras labiausiai pasaulyje vertinamas dėl jo amžiaus, kuris siekia 50 mln. metų.

Dėl sumažėjusios paklausos (tam daugiausia įtakos turi Kinijos rinka) gintaro žaliavos kaina pastaruosius metus mažėjo. Vien nuo 2019 metų rugsėjo žaliavos kaina yra smukusi yra apie 15 proc. ir dabar populiariausios frakcijos (20-50 gramų gabalėlių) gintaro vieno kilogramo kaina yra apie 1,1 tūkst. eurų ir pasiekė 2013 metais buvusį lygį.

Tam tikros indikacijos, kokios šiais metais reikėtų laukti gintaro žaliavos kainos rinkoje, paaiškės parodos „Amber Trip“ metu. Viena pirmųjų šiemet Baltijos jūrų regione rengiamų juvelyrikos parodų vyks parodų centre „Litexpo“ kovo 11-14 dienomis. Parodoje Vilniuje dalyvauja beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių, ją aplanko didmenininkai, muziejininkai, kolekcionieriai.

Parodos lankytojai taip pat galės pasigėrėti mamuto kaulo skulptūromis, aplankyti autorines juvelyrikos parodas ar sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose. Bendras parodos plotas – daugiau nei 6,6 tūkst. kvadratinių metrų.

Daugiau informacijos:

Virginija Žygienė

„Amber Trip“

Viešieji ryšiai

+370 620 10115

press@ambertrip.com

arba

Giedrius Guntorius

„Amber Trip“ organizatorius

+ 370 698 86244

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.