2017 04 20

Japoniškus sodus ir plastikinius nykštukus Lietuvoje keičia natūralizmas

Lietuvių namų kiemus ar vejas dar neseniai puošę plastikiniai nykštukai, japoniški sodai ar ekstravagantiškas ornamentinis želdinimas žengia į praeitį. Šalyje įsivyrauja natūralus, aplinką tausojantis bei teritorijos unikalumą atskleidžiantis aplinkos tvarkymas. Be to, pastebima, kad apželdinimu bei sodininkyste susidomi vis jaunesni žmonės, kurie šiuolaikišką gėlyną nori susikurti bent vazone ant palangės.

Želdinių mados – mąstymo būdo atspindys

Šiuo metu Lietuvos želdinių rinkoje labiausiai juntama Didžiosios Britanijos, Olandijos ir JAV tendencijų įtaka.

„Šios šalys jau senokai diktuoja želdinių madas, kurių esmė – kuo daugiau natūralumo, gamtiškumo, laisvumo. Želdinių rinka atspindi bendrus besikeičiančius gyvensenos ir mąstymo įpročius – norą daugiau judėti, sveikiau maitintis, sunaudoti mažiau kuro, skatinti vietinį verslą, valgyti ekologiškus produktus. Todėl jau keli metai ir tvarkant aplinką, vis populiaresnis darosi gamtos tausojimas, jos natūralumo pabrėžimas ir išsaugojimas“, – sako apželdinimo kursus rengiančio „Geltono karučio“ iniciatorė Lina Liubertaitė, kuri nemokamas konsultacijas teiks statybų tematikos parodoje „Resta“.

Pasak jos, nebesiekiama savo sodų ar kiemų nugludinti iki tobulumo, apstatyti brangiais egzotiškais augalais. Stiprėja suvokimas, kad ir su įprastais augalais galima sukurti stilingą vaizdą, tereikia žinoti pagrindinius dizaino principus.

„Vis labiau siekiama sukurti kuo darnesnę visumą nenaudojant perteklinių medžiagų ir sprendimų, gręžiamasi į natūralumą. Tai ne vienadienė mada, bet visą šiuolaikinio žmogaus gyvenseną apimanti kryptis, kurią pirmiausia pritaikome savo pačių kieme“, – teigia L. Liubertaitė.

Įspūdingas žiedas nebūtinai brangiausias

Didžiausios Baltijos šalyse statybų tematikos parodos „Resta“ organizatoriai savo ruožtu teigia, kad apželdinimui, sodo darbams bei įrangai skirta sekcija ir tradicinė sodinukų mugė parodoje visada viena populiariausių.

„Želdinimu domintis vis daugiau žmonių, kyla ir jų lūkesčių kartelė, atsiranda supratimas, kad už ryškiai žydintį žiedą retesnis ir brangesnis gali būti nežydintis krūmelis. Kiekvienas turi savo poreikių, tad ir pristatomi sprendimai labai įvairūs – nuo pasiūlymų kurti daržą ant palangės, iki galimybės susitvarkyti kaimo sodybos ar gyvenamojo namo aplinką. Jei anksčiau buvo ieškoma specifinių vaiskrūmių ar medžių, tai šiemet pirmą kartą pristatysime net įžuvinimo paslaugas teikiančias įmones. Žmonės konsultuojasi su specialistais, ieško ilgalaikių sprendimų“, – sako „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ balandžio 26-29 d. vyksiančioje parodoje „Resta“, bus tradicinė sodinukų mugė, kurioje lankytojai galės įsigyti sodinukų, sėklų, dekoratyvinių augalų, vienmečių ir daugiamečių gėlių daigų, sodo reikmenų.

Žemės darbais susidomi vis jaunesni

Nors įprasta manyti, kad sodininkystė ir daržininkystė populiari tarp vyresnio amžiaus žmonių, o dažniausiai ja domisi moterys, tačiau tendencijos keičiasi – tuo vis dažniau susidomi jaunimas.

„Pastebiu, kad į apželdinimo kursus neretai susirenka būsto pirkėjai, norintys gražiai sutvarkyti namo kiemą, tačiau dažnai ateina ir tie, kurie tiesiog yra pasiilgę darbo su augalais. Paprastai sulig trisdešimtmečiu ateina periodas, kai įsikuri savo būste ir supranti, kad nori pats pagal savo poreikius susitvarkyti aplinką, kiemą, o gal tiesiog eksperimentuoti su augalais bute. Procesas, prasidedantis nuo pasėjamos sėklos ir pasibaigiantis maistu ar žydinčiais žiedais, jauniems žmonėms ima atrodyti kaip stebuklas. Vien dėl jausmo, jog padarei kažką savo rankomis, tai tampa nauju hobiu“, – pasakoja L. Liubertaitė.

Specialistės teigimu, vis didesnį pagreitį įgauna ir bendruomeninių sodų idėja. Juose netoli vienas kito gyvenantys žmonės gali auginti kartu, dalintis patirtimi ir susipažinti su kitais entuziastais. Turint omenyje, jog mieste vietos auginimui atsiranda vis mažiau, o norinčiųjų tai daryti skaičius tik auga, ateityje bendruomeninių sodų turėtų dar padaugėti.

Didžiausioje Baltijos šalyse statybų tematikos parodoje „Resta“ balandžio 26-29 d. savo produkciją ir sprendimus pristatys 540 įmonių iš 18 šalių. Statantiems, remontuojantiems ar projektuojantiems skirtoje parodoje laukiami tiek profesionalai, kurių dėmesio lauks su pagrindine parodos „Skaitmeninė statyba. BIM“ tema susiję pristatymai bei renginiai, tiek lankytojai ieškantys laiko patikrintų sprendimų ar besidairantys naujovių.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.