2017 01 30

Karjeros konsultantai: stop studijoms iš pareigos!

Lietuvoje daugiau kaip 24 tūkst. jaunų žmonių turint bedarbio statusą, specialistai atkreipia dėmesį į įsišaknijusį neapgalvotą karjeros planavimą. Vos penktadalis šalies abiturientų specialybę pasirenka sąmoningai, o dauguma pasiduoda aplinkos spaudimui nedelsiant pradėti studijas universitete, arba patys siekia greitai uždirbti daug pinigų.

Nors teisės studijos vis dar laikosi tarp pačių populiariausių, teisininkų perteklių pernai fiksavo beveik du trečdaliai, arba 38-ios šalies savivaldybės. Lietuvos darbo biržos duomenimis, verslo vadybos išsilavinimą turintys žmonės sunkiai darbą rasti galėjo net 44 savivaldybėse iš 60-ies. Ką daryti, kad būtų kuo mažiau teisininkų, kuriems neįdomi teisė, ir daktarų, kurie nemyli savo pacientų, gali patarti karjeros konsultantai. Jie jaunimą konsultuos parodoje „Studijos 2017“, kuri parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks vasario 2-4 dienomis.

Lūžis: tėvai ima pasitikėti karjeros specialistais

Karjeros konsultantus pamažu atranda ne tik jauni žmonės, bet ir jų tėvai. Nors karjeros specialistų paslaugos gali kainuoti ir 300 eurų, jaunuolio charakterį, gebėjimus ir potencialą objektyviai įvertinantys ekspertai pasiruošę jam padėti išvengti gyvenimo klaidos.

„Pastebime tendenciją, kad tartis ateina visa šeima. Pastaraisiais metais tėvai vis geriau supranta savo vaidmenį, taip nebespaudžia savo vaikų, labiau jais pasitiki. Taip pat sulaukiame vis daugiau įvairaus amžiaus studentų ir net dirbančiųjų, kurie vis drąsiau ieško profesionalios pagalbos, siekdami atrasti pašaukimą“, – sako Lietuvos karjeros specialistų asociacijos karjeros konsultantai Dalia Gaidamavičiūtė-Apulskė, Daiva Šilienė bei Kęstutis Mikolajūnas.

Brangiausia karjeros konsultantų paslauga įtraukia kelių valandų testą bei privačią konsultaciją, pokalbį su specialistu, kuris ne tik aptaria testo duomenis, bet ir analizuoja asmenybę, jos tipą, polinkius. Paklausesnės yra trumpesnės konsultacijos ar netgi karjeros interesų testai, prieinami internete.

Bendrovės „Kalba.lt“ vadovo Ryčio Jurkėno teigimu, atvejai, kai žmogus nuo vaikystės žino, ką nori veikti gyvenime ir to sąmoningai siekia – itin reti, o visiems kitiems tenka arba ieškoti pagalbos, arba savo pašaukimą atrasti klaidų ir bandymų metodu.

„Nueinate pirkti kostiumo žinodamas, kad jums patinka „Dolce & Gabbana“, bet nežinote nei dydžio, nei spalvos, nei medžiagos. Žinote tik tiek, kad labai patinka. Lygiai taip pat 90 proc. stojančių išsirenka specialybę, nors negalėtų atsakyti nei kokios bus paskaitos, nei kiek bus praktikos, kiek teorijos. Tai rodo, kad sprendimas yra ne sąmoningas, o inertiškas“, – sako R. Jurkėnas.

Socialinis spaudimas nemažėja

„Kalba.lt“ duomenimis, sąmoningai karjerą pasirenka vos 20-25 proc. jaunimo, o kai kurių psichologų teigimu, šis skaičius siekia vos 5 proc. Viena pagrindinių to priežasčių konsultantai įvardija stiprų socialinį spaudimą. Netrūksta atvejų, kai skubėjimas siekiant išsilavinimo atsisuka prieš pačius studentus: jie baigia studijas, bet niekaip neįsitvirtina darbo rinkoje, arba dar blogiau – supranta, jog skubėdami pasirinko neteisingai.

Pasak R. Jurkėno nors galimybių ir pasirinkimų erdvė kaip niekad didelė, jauni žmonės per greitai save nuvertina arba tiesiog bijo aiškiai įvardinti savo norus.

„Liūdniausia, kad net gerai besimokantys abiturientai, kurie turi plačią pasirinkimų laisvę, labai dažnai savęs neklausia, ko jie nori. Todėl šiandien ir turime masę teisininkų, kuriems neįdomi teisė, masę daktarų, kurie nemyli pacientų, krūvą vadybininkų, kurie visai nenori nieko „vadybinti“. Ir visi tie žmonės lieka nelaimingi“, – tikina „Kalba.lt“ vadovas.

Apsispręsti padėjo vienas pokalbis telefonu

Lietuvos karjeros specialistų asociacijos konsultantai pastebi, jog dažnai jauni žmonės nesuvokia savo stipriųjų pusių.

„To, ką atliekame lengvai, niekada nesureikšminame, nes atrodo, kad visi aplinkui tai gali. O mokykloje gaunamas grįžtamasis ryšys dažniau pabrėžia klaidas ir trūkumus. Konsultanto žvilgsnis – objektyvus, nešališkas. Mums nesvarbu, kokią konkrečiai specialybę žmogus pasirinks, į kurį universitetą stos. Kur kas svarbiau – padėti pažvelgti į save iš įvairių pusių, pastebėti ir geriau suvokti savo stiprybes. Dažnai save nuvertiname dėl visuomenės primestų normų, tačiau juk darbe mums moka būtent už savitumą“, – primena konsultantai.

Kad objektyvus žvilgsnis iš tiesų labai reikalingas, tvirtina ir netrukus mokyklą baigsiantys jaunuoliai, kuriems konsultantų paslaugos padėjo geriau suprasti save. Vilniaus licėjuje besimokanti vienuoliktokė Justina Girijotaitė su konsultantais dirbti pradėjo dar dešimtoje klasėje.

„Buvau labai pasimetusi tarp savo pasirinkimų, nes viskas buvo vienodai įdomu. Norėjosi pamatyti save iš šono, objektyviau įsivertinti“, – pasakoja mergina.

Po testo ir pokalbio konsultantai jai rekomendavo socialiniame gyvenime taikomus tiksliuosius mokslus, pavyzdžiui, ekonomiką. „Po konsultacijos ėmiau tvirčiau jaustis. Planuoju stoti į ekonomiką, bet testai nustatė dar ir tai, jog amžinai nesijausiu rami ir visąlaik ieškosiu naujų dalykų“, – juokėsi J. Girijotaitė.

Dvyliktokė Gabrielė Dženkaitytė pasakoja, kad viena telefoninė konsultacija jai padėjo geriau suprasti, kur link veda jos pomėgiai.

„Turėjau kelias dominusias kryptis, tad karjeros konsultantas pagelbėjo apsisprendžiant. Pasikalbėjome apie mane, mano pomėgius, silpnąsias, stipriąsias puses, ir po vieno pokalbio jis nustatė, kurioje profesinio žemėlapio vietoje aš esu“, – pasakoja ji. Ši konsultacija Gabrielę įkvėpė stoti į biologiją arba ekologiją.

„Patartume kuo anksčiau pradėti domėtis savęs pažinimu, profesiniu pasauliu, savanorystės galimybėmis, dalyvauti neformalaus ugdymo veiklose. Apnikus abejonėms nuoširdžiai patariame kreiptis į karjeros konsultantus bei nepamiršti, kad teisingas pasirinkimas yra tas, kurį priimi pats“, – savo palinkėjimus dar besimokančiam jaunimui siuntė D. Gaidamavičiūtė-Apulskė, D. Šilienė bei K. Mikolajūnas.

Ne tik šiuos, bet ir gausybę kitų ekspertus sutikti galėsite parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vasario 2-4 d. parodoje „Studijos 2017“. Šūkį „Laisvė rinktis!“ pristatantis renginys kviečia visus, norinčius pasitarti ar pasidomėti, susitikti su karjeros konsultantais erdvėje ,,Pažink save“.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.