2018 09 27

Ne tik čiužinys: kokie dar miegamojo elementai veda į saldų miegą ir kokybišką poilsį

Pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tačiau šis laikas yra būtinas, kad smegenys ir visas organizmas „persikrautų“. Jei miego ekspertai pataria, kad bent valandą iki miego neturėtume naudotis išmaniaisiais telefonais, tai ir visa miegamojo aplinka, spalvos, apšvietimas mus turi kviesti bei nuteikti ramiam poilsiui. Spalio 11–13 dienomis „Litexpo“ parodų centre vyksiančioje parodoje „Baldai. Interjeras. Dizainas“ dalyvaujantys šviestuvų salono atstovai, čiužinių gamintojai ir miegamojo tekstilės pardavėjai dalinasi patarimais, kaip įsirengti miegamąjį, kad miegotumėte ramiai ir giliai, o kiekvieną dieną atsikeltumėte pasiruošę naujiems dienos iššūkiams.

Spyruoklinis ar lateksinis – atsakyti galite tik jūs

Miegamojo interjeras – svarbu, tačiau jokios spalvos ir užuolaidų raštai nepaguos, jei ryte atsikelsite susuktu sprandu ar skaudančia nugara. Čiužinių gamybos bendrovės „Lonas“ vadovas Domas Jakutis renkantis čiužinį turi tik vieną trumpą patarimą: eikite ir išbandykite jį gyvai.

„Čiužinys yra vienas esminių miegamojo elementų, nes žmogus trečdalį gyvenimo praleidžia lovoje. Šiandieniame skubos pasaulyje kiekvienam reikalingas geras, kokybiškas poilsis naktį. Todėl svarbu išsirinkti gerą čiužinį, bet tas pats čiužinys vienam gali būti labai geras, kitam – mažiau. Kiekvienas žmogus yra skirtingo sudėjimo, svorio, turi arba neturi stuburo problemų. Todėl čiužinio pasirinkimas – labai individualus sprendimas“, – sakė D.Jakutis.

Jei atsigulę ant čiužinio vis tik nerimaujate, kad nepavyks per kelias ar kelioliką minučių suprasti, ar jis tikrai skirtas jums, rinkitės tą, kuris turi bandomąjį laikotarpį, kitaip tariant, kurį galite grąžinti gamintojui, jei vis tik po kelių savaičių pajusite, kad miegoti nėra patogu Atsigulę ant bandomo čiužinio stenkitės pajausti, ar jis atpalaiduoja jūsų raumenis, ar įdumba sunkiausios kūno vietos: pečiai, sėdmenys. Čiužiniai gaminami su tam tikromis ortopedinėmis arba minkštumo zonomis. Kai jos įdumba, išlaikomas taisyklingas stuburo linkis.

D.Jakutis negali pasakyti, spyruoklinis, viskoelastinis ar lateksinis čiužinys yra geresnis. Kiekvienu atveju atsigulus jaučiamas skirtingas pojūtis, todėl žmogus pats turi pats sau atsakyti į šį klausimą.

„Patogumas – labai individualus dalykas, kaip skonis ir kvapas. Kaip vienam braškinis keksiukas bus skaniausias, kitam – šokoladinis. Skirtingos medžiagos užtikrina skirtingą komfortą“, – sako D. Jakutis.

Kai čiužinys nepralaidus orui – jį teks dažniau keisti

Dar vienas svarbus aspektas – čiužinio laidumas orui. Nes kiekvienas iš mūsų per naktį, nors ir nieko neveikiame, išprakaituojame apie pusę litro skysčių.

„Prakaitą sugeria miego rūbai, patalynės užvalkalai, tačiau vėliau viskas sėda į čiužinio vidų. Čiužinys neturi būti kaip kempinė, kuris viską sugeria ir jo viduje laikosi drėgmė. Nes ten, kur drėgmė – ir dulkių erkutės, mikrobai“, – paaiškino D.Jakutis.

Didžioji dalis čiužinių, įvertinus jų medžiagų kokybę, galėtų tarnauti kelis dešimtmečius. Tačiau dėl higieninių sumetimų čiužinį rekomenduojama pasikeisti maždaug kas 7-erius metus.

D.Jakutis pabrėžia, jog čiužinį būtina padėti ant tinkamo pagrindo – grotelių. Tai turi įtakos ne tik jo oro pralaidumui, tačiau ir elastingumui. Ant netinkamo pagrindo padėtas čiužinys, kaip sako D.Jakutis, gali iki 30–40 % keisti savo „charakterį“, kitaip tariant, savo šeimininkui tapti per kietas arba per minkštas.

Išsižioti priverčiantys šviestuvai: nuo „aplamdyto“ stiklo iki kartono

Tam, kad sapnai būtų saldūs, dar reikia bent pusvalandį prieš einant miegoti tinkamai jiems nusiteikti. Apšvietimo ir interjero aksesuarų salono „Kandelas“ atstovė Monika Vaičienė teigė, jog miegamajame tikrai nereikia ryškios, intensyvios šviesos. Jos reikėtų nebent zonoje, kur yra spinta ar kosmetikos stalelis.

„Jei šviesa ryški, tuomet šviesos srautas turėtų būti reguliuojamas. Miegamajame rekomenduojame tokį apšvietimą, kuris skatina ilsėtis. Šviestuvų lemputės turėtų būti blausesnės, ne atviros, paslėptos po gaubtu. Tokiu atveju šviesa yra minkštesnė, švelnesnė. Visada populiarūs „bra“ šviestuvai, nes jie labai reikalingi visiems, mėgstantiems skaityti lovoje“, – kalbėjo M.Vaičienė.

Planuodami apšvietimą, pasak pašnekovės, turėtumėte savo miegamąjį suskirstyti zonomis: miego zona, skaitymo zona, spintos, drabužinės zona. Tik pastarojoje, kaip jau minėta, apšvietimas turi būti ryškesnis.

Šiuo metu rinkoje pristatyti nuo lubų ant ilgo laido nuleidžiami šviestuvai, kuriuos klientai iškart pamėgo.. Vaizdas – įspūdingas, tačiau M. Vaičienė visuomet perklausia klientų dėl tokio jų sprendimo.

„Toks šviestuvas – labai gražus dekoro elementas, tačiau jis gali trukdyti. Viešbutyje, kuriame nubundi tris–keturis rytus – nieko tokio. Tačiau kasdien gali už jo kliūti, o jei dar vaikai bėgioja šalia…“, – perspėjo M.Vaičienė.

Šiuo metu pirkėjus taip pat žavi pūsto stiklo, įvairių formų ir atspalvių šviestuvai.

„Jie būna ir netaisyklingų formų – tarsi įspausti ar „palamdyti“. Labai populiarus stiklo ir metalo derinys: aukso, vario, pilka ir žalia metalo spalvos. Tačiau bet kuris jums patinkantis šviestuvas, tiks ir miegamajame, tiesiog reikia atsižvelgti į jo skleidžiamos šviesos intensyvumą“, – sakė M. Vaičienė.

Ji pastebėjo, kad žaidimas šešėliais, ažūriniais šviestuvų gaubtais gali būti puikus sprendimas miegamojo interjere.

„Ažūrinis šviestuvas meta labai gražų šešėlį ant sienos. Iš Nyderlandų taip pat esame atsivežę šviestuvus iš perdirbto kartono. Architektai suklijuoja juos į cilindro, ovalo formas ir jie taip pat turi ažūrą, manau, itin tinkamą į miegamąjį. Miegamajame pažaiskite su šešėliais“, – ragino apšvietimo ir interjero aksesuarų salono „Kandelas“ atstovė M. Vaičienė.

Užuolaidos – ar verta atsisakyti dieninių?

Dar vienas svarbus elementas miegamajame – užuolaidos ir lovatiesė. Salono „GD Creations“ dizainerė Edita Balandė teigė, jog miegamuosiuose dažniausiai naudojami pastelinių, dramblio kaulo ar žemės spalvų audiniai, jų sudėtis – natūrali medvilnė ar linas, derinti su sintetika. Sintetinis pluoštas neleidžia audiniams glamžytis, palengvina jų skalbimą, jei netyčia išsiteptų.

„Šiuo metu miegamuosiuose mėgstama švelni rožinė spalva. Lovatiesės dažniausiai derinamos prie užuolaidų, renkamas panašus audinys. Taip pat svarbu viską priderinti prie lovos atkaltės – ji gana dažnai būna aptraukta audiniu“, – kalbėjo E.Balandė.

Jos teigimu, užuolaidos gali tapti erdvės akcentu, jei visas miegamasis – ramių spalvų, tačiau spalva neturėtų būti „rėkianti“. Viena iš ryškių spalvų (jei likęs interjeras su ja dera), pasak dizainerės, galėtų būti garstyčių geltona. E.Balandė pataria miegamajame kabinti ir dienines, ir naktines užuolaidas.

„Jei kaimyno langas yra arti, dieninė užuolaida suteiks privatumo. Sutikčiau, kad klientai atsisako dieninių užuolaidų svetainėje – tačiau miegamajame jos reikalingos. Taip pat yra vadinamųjų tarpinių audinių, kurie tinka, kai arti nėra kaimynų langų, kai vaizdas pro langą – įspūdingas ir nesinori jo užgožti, arba kai labai mažai erdvės“, – sakė E.Balandė.

Dizainerė patarė renkantis užuolaidas atkreipti dėmesį į audinio kritimą, tuomet – į jo sudėtį. Šiek tiek sintetikos sudėtyje palengvina audinio valymą, užuolaidos mažiau glamžosi, ne taip lengvai plyšta. Ji akcentavo, jog norint, kad pavyktų susikurti tamsią aplinką ir dienos metu, reikia ieškoti vadinamojo aklino audinio („blackout“). Jei jums patinkantis audinys persišviečia, o vis tik yra poreikis kartais pamiegoti ir dieną, prašykite siuvėjų į užuolaidos vidų įsiūti „blackout“ audinio pamušalą.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.