2024 01 19

Lietuvos etnokosmologijos muziejus kviečia atitrūkti nuo žemiškų reikalų

2024-ieji metai žymi lietuviškos kosminės kelionės dešimtmetį – parodoje Adventur išvyskite nuo ko viskas prasidėjo

2014 metų sausio 9 dieną pirmieji lietuviški nano palydovai „LitSat-1“ ir „LituanicaSAT-1“ buvo nuskraidinti į Tarptautinę kosminę stotį iš kur, vasario 28 d., buvo paleisti savarankiškam skrydžiui. Mokslininkų komandos žengė pirmąjį tvirtą žingsnį Lietuvos kosmoso kelionėje. LituanicaSAT-1 atsiuntė pirmąsias lietuviškas nuotraukas iš kosmoso, išbandė lietuviškas saulės baterijas, ištransliavo LR Prezidentės D. Grybauskaitės žodžius „Linkėjimai visiems lietuviams visame pasaulyje“, o LitSat-1  sėkmingai atliko eksperimentus, išbandė ryšio sistemą, ištransliavo žodžius „Lietuva myli laisvę“. Parodos Adventur 2024 lankytojai turės išskirtinę galimybę pamatyti šių palydovų kopijas, prie kurių gamybos prisidėjo tie patys mokslininkai, kurie sukūrė pirmuosius, kosmosą pasiekusius, palydovus. Kad tai buvo tik pirmasis žingsnis, atskleis ir parodoje pristatomi kiti NanoAvionics kurti palydovų modeliai.

Nors pirmuosius drąsius žingsnius Lietuva kosmose žengė tik prieš 10 metų, tačiau prisilietimai prie kosmoso prasidėjo kur kas anksčiau. Pirmą kartą, už muziejaus ribų, visuomenei parodoje Adventur 2024 pristatysime meteorito „Vaca Muerta“ 152 gramų gabalėlį. Šio meteorito pirmuosius atradimus, dar 1861 metais, padarė lietuvių kilmės geologas Ignas Domeika. Prisimenant šio mokslininko pasiekimus ir nuopelnus, Žemėje bei kosmose jo vardu pavadinta daugiau nei 75 objektai. Nors labai mažai žinome apie lietuvių indėlį kosmose, tačiau tikrai turime kuo didžiuotis. Lietuvių kilmės žmonės kilo į kosmosą, prisidėjo prie technologinių atradimų bei svarbiausių kosminių projektų. Apie tai jums papasakos Lietuvos etnokosmologijos muziejaus gidai ir muziejininkai.

Kosmines istorijas pasakosime ne tik mes, bet ir muziejaus pristatomi meteoritai –  jų sudėtis, struktūra ir formos padeda atskleisti Visatos paslaptis ir geriau pažinti tai, kas vyksta ten, kur retas iš mūsų galime nukeliauti. Vienas įspūdingiausių muziejaus eksponatų, Mėnulio meteoritas, leis iš arti patyrinėti, kaip atrodo vienintelis natūralus Žemės palydovas. Metaliniai, uoliniai, maišyti – pagrindinės meteoritų rūšys. Pamatykite ir susipažinkite, galbūt ir jums kažkada pavyks atrasti „gabalėlį dangaus“ savo kieme.

Sausio 26 – sausio 28 dienomis kviečiame atitrūkti nuo žemiškų reikalų ir Adventur 2024 parodos metu patirti Visatos pažinimo džiaugsmą.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?