2022 12 08

Trakai kuria  tobulus spąstus gamtos  turistams: pamirškite standartinį apsilankymą šiame krašte!

Trakų rajonas – viena populiariausių Lietuvoje traukos vietų, kurioje susijungia turtinga, daugiakultūrė istorija ir ambicingi ateities tikslai. Legendomis apipintas kraštas įsikūręs gamtos, ežerų, miškų prieglobstyje, o tai savaime diktuoja darnaus Trakų rajono vystymosi siekius. Europos žaliojo kurso kontekste darnios plėtros tikslai tampa dar svarbesni, siekiant, kad visose viešojo gyvenimo ir valdymo srityse prioritetas būtų teikiamas tvarumui ir turimų išteklių išsaugojimui ateities kartoms.

Ilga laiką kibinų ir vestuvinių nuotraukų trumpalaike stotele tituluoti Trakai keičia turizmo strategiją.  Trakų rajono savivaldybės taryba 2022 11 24 patvirtino rajono “žaliojo “kurso strategiją iki 2035 metų.

Darnaus turizmo rajone tikslas – atostogos šeimai, įskaitant augintinius bent 2-3 dienoms, SPA malonumai, gamtos pažinimo takai, vandens pramogos ir, be abejo, žaliasis transportas –  atvykimas hibridiniais automobiliais, dviračiais ar traukiniu. Todėl ir Adventur 2023 Trakai pristatys darnaus keliavimo principus apimančias turizmo paslaugass Trakų rajone: saugoti aplinką, būti atsakingais keliautojais, nešiukšlinti, nedaryti žalos gamtai, neniokoti kultūros paveldo ir kt.

Startas į Žaliąją strategiją ir į  2023 metus – saulės baterijų apšviečiama  Kalėdinė  eglutė!

Trakai nusprendė tapti pirmuoju miestu Lietuvoje, kuriame bus pastatyta Kalėdų eglutė iš saulės modulių. Trakai – žaliasis miestas, o tai įpareigoja prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos ir ieškoti alternatyvos, todėl, pasitarus su saulės energetikos ekspertais, nuspręsta, kad šiemet miesto eglė pasirūpins energija pati, o joje naudojami saulės moduliai po švenčių ir toliau gamins energiją savivaldybės įstaigoms. Saulės moduliai jau naudojami rajono švietimo, kultūros įstaigose, tai mūsų bendros strategijos dalis.

Savivaldybė kalėdiniu laikotarpiu kvies savivaldybės švietimo įstaigas gamtos mokslų pamokų metu gaminti atsinaujinančią energetiką skatinančius žaisliukus ir taip papuošti originalią žaliaskarę.
Tokia mokinių patirtis juos sudomins žaliąja energetika, ekologija, o eglutė bus ir puiki priemonė pamokoms.

SVETINGI TRAKAI
Viešoji infrastruktūra:

 • Žaliojo viešojo transporto grandinė: elektrinis traukinys*elektrinis miesto autobusas* elektriniai pasirtukai* dviračiai*vandens transportas;
 • 2022 lapkričio viduryje duris lankytojams atvėrė nauja, moderni  autobusų stotis;
 • Trakų senamiestyje įrengtos 3 nemokamo elektromobilių pakrovimo – parkavimo vietos, artimiausių metų bėgyje bus įrengta dar keliolika įkrovimo stotelių, net tik trakuose, bet ir Lentvaryje, Rūdiškėse, Aukštadvaryje;
 • Savivaldybei priklausančiose parkavimo vietose   Trakų senamiestyje elektromobiliai gali būti parkuojami nemokamai;
 • Vytauto – Karaimų gatvėse  įrengtos dvi  neįgaliųjų vėžimėlių ir dviračių padangų pripūtimo stotelės;
 • Gausiai lankomose turistų vietose (Vytauto g. 69 – Kultūros rūmai, Vytauto g. 33 – Totorių skveras ir Karaimų g. 41 – greta TIC ir S.Firkovičiaus skvero) –   EcoSun WiFi ;
 • Naujas takas ir apžvalgos aikštė Karaimų g. Galvės ežero krantinėje, vingiuotas  takas virš Galvės (ties buvusiu kareliškuoju uostu (Karaimų g. 57), atnaujinti pėsčiųjų ir dviračių takai palei Lukos, Totoriškių ežerus;
 • Pavasarį lankytojus pasitiks atnaujintas Varnikų pažintinis takas;
 • Trakų rajono teritorijos 21 proc. yra saugotinose teritorijose – tai  vienintelis tokio pobūdžio Trakų istorinis nacionalinis parkas, Aukštadvario regioninis parkas, Neries regioninio parko nedidelė dalis;
 • Poilsiautojų laukia naujos viešos poilsio erdvės Lentvaryje – paplūdimys ir Šeimų parkas, paplūdimys ir parkas Aukštadvaryje, jaunųjų sportininkų – Trakų miesto stadionas;
 • 2023 metais bus tęsiama  Lukos ir Totoriškių ežerų pakrančių takų rekonstrukcija, rekonstruotas ir pritaikytas šeimų poilsiui parkas tarp  Lukos ežero ir Nepamuko koplytstulpio.

PASINERK Į GAMTĄ!

Adventur 2023  parodoje bus  pristatytos  programos  šeimai ar norintiems saugiai keliauti SOLO – tai „Savaitgalio iškylų“ krepšeliai – apimantys keliavimą gamtoje, skanavimą to krašto patiekalus ir dalyvavimą (kaip dalyviui ar žiūrovu) viename iš gausybės Trakuose kas savaitgalį vykstančių renginių.

Kiekvieno „ krepšelio“ sudėtyje naudingi patarimai: transportas, parkų lankymo taisyklės, parkų lankytojų centrų darbo laikai ir paslaugos, kur įsigyti parkų lankytojo bilietą, WC, draugiškų keliavimui su gyvūnais vietų interaktyvus žemėlapis.

Naujai atgimę – Stirnių piliakalnis ir Saidės pažintinis takas –  http://bit.ly/3X0WFm5

Senų ąžuolų paunksnėje, klausantis per gausybę akmenų garmančio Saidės upelio, galima pamatyti, išgirsti ir pajusti nepaprastą šios vietos grožį. Maršrutas 2-3 val. , nesudėtingas, nužymėtas, viešoji infrastruktūra atnaujinta 2022 metais.

Sveikatos šaltinių maršrutas“ Aukštadvario regioniniame parke ar  prasieiti atnaujintu  Varnikų pažintiniu taku.

Su šeima „Atgal į kaimą“– „Kukurūzų kaimas“, Šilauogių ir levandų ūkiai, Trakų alpakos, avių ūkis.

Pastarajame galima bus pažinti kelias skirtingas avių veisles, jų mitybą, naudą, atsiradimo istoriją ir priežiūrą, pažinti kitus ūkyje esančius gyvūnus, susipažinti su grūdinėmis kultūromis, pamatyti svarbiausius ūkio įrankius, sužinoti kaip jais naudotis.

Ūkyje lankytojai sužinos apie įvairias avių veisles, jų mitybą, naudą, priežiūrą, gyvai pabendraus su gyvūnais, galės su jais nusifotografuoti ir juos pamaitinti. Ūkininkas supažindins su įvairių ūkyje augančių gyvūnų mitybą ir priežiūrą senovinės dūminės pirties istoriją ir kūrenimo ypatybėmis. Dalyviai vaišinami  ūkininkų darže  augintų vaistažolių arbata.

Niūriausią ir tamsiausią metų laiką galima paversti ypatingu – savo laiku. Adventur  2023 pristatysime atsipalaidavimo, laiko SAU programas.
Besibaigiant žiemai per niūroką, vaizdą ir tamsius vakarus, daugiausia skundžiamasi melancholiška nuotaika, sumažėjusiu darbingumu, paaštrėjusiomis sveikatos problemomis. Daugybę gilaus poilsio SPA, fizinės ir dvasinės terapijos vietų siūlome atrasti apink  Trakus –  net trumpas savaitgalio poilsis suteiks ramybės, pozityvios energijos ir vidinio tvirtumo..

Žirgai sugeria žmonių blogą energiją
Norite giliau pažinti save, pagerinti savo santykį su savimi, savo kūnu, savo aplinka, žmonėmis, šeima, gamta ir viskuo, kas jus supa? Susipažinkite su žirgų pasauliu iš arčiau. Ši potyrių ir pojūčių terapija padeda įveikti prigimtines baimes, sustiprėti emociškai, moko žvelgti į žirgą kaip į mokytoją, pajusti jį, suprasti, kas yra partnerystė ir pasitikėjimas. Žirgyno ,,Laimos žirgai“ Trakų r. Būdos kaime įkūrėja, ilgametė žirginio sporto trenerė Laima Martinavičienė sako – jei galvojate, kad vaikščioti su žirgu labai paprasta, šią savo nuomonę greičiausiai pakeisite, tačiau visas pastangas tikrai atpirks saugaus buvimo su žirgu gamtoje įspūdžiai. Žirgyne taip pat galite dalyvauti edukacinėje, autorinėje kompleksinėje žirgo pažinimo programose, norintys pabūti, pamedituoti šalia žirgų, gali rinktis programą ,,Žirgai ir menas“.

Interaktyvus rajono unikalių pirčių žemėlapis – šių pramogų  mėgėjams turime ką pasiūlyti: tradicinė skandinaviška, rusiška, turkiška, japoniška, marokietiška, senovinė dūminė. Neveltui ,,pirtis“ graikiškai reikia „išvarau skausmą, ilgesį“. Tai ne tik apsišvarinimo, bet ir savotiška ritualinė vieta, kartais neatsiejama nuo visuomeninio bendravimo, vadinamo pirties kultūra. Pirtys atsirado gilioje senovėje, jomis naudojosi daugelis pasaulio tautų. Mūsų laikais atskirų tautų pirtys, jų įranga turi savitas tradicijas, neatsiliekančias nuo išaugusių visuomenės reikalavimų. Išbandyti įvairių pasaulio tautų pirtis, patirti jų teikiamą naudą kūnui ir dvasinei būsenai tikrai verta.

Saulėlydžiais pasimėgauti galima ir iš aukštai – skrydis oro balionu virš Trakų palepins nuostabiomis romantiškomis akimirkomis. Pasinerk į  Trakus tiesiai iš  debesų!

Pusdienio ar dienos apsilankymui Trakuose tikrai nepakaks – bet kuriuo metų laiku romantiški vakariniai Galvės ežero saulėlydžiai ir naktiniai pasivaikščiojimai po Užutrakio parką yra tiesiog privalomi. Tai tiesiog gražios iškylos po jaukiai apšviestas vietas. Jei vakare Salos pilies kieme vyksta muzikinis renginys, tereikia įsitaisyti netoliese ir mėgautis užburiančia pavėjui atskriejusios melodijos ir neaprėpiamų vaizdų sinteze. 

Trakų ežerynas – ką pasirinkti, kad ne tik pramogautum, bet ir pažintum vandenų pasaulį?

Trakų ežerai, sujungti upeliukais ir sąsiauriais, čionykštis kraštovaizdis – tarsi popieriaus karpinių ažūras, tik sukurtas ne žmogaus, o gamtos. Visa tai pamatęs imi suprasti, kodėl didieji kunigaikščiai kūrėsi čia, Trakuose.

Jei kada susimąstėte, kokiomis spalvomis mirga povandeninis ežero gyvenimas, kaip iš arti atrodo banguojanti augmenija ir kokiais vingiais plaukioja gyvūnija, dabar savo smalsumą galite patenkinti. Dieniniai ir naktiniai pažintiniai žygiai skaidriomis baidarėmis Galvės, Skaisčio, Lukos ir Tororiškių ežeruose, išvysti povandeninių skulptūrų parką : https://bit.ly/2TJnDCs )

Arba savarankiškai išbandyti „Galvės ežero salų istorijos“ maršrutą: https://bit.ly/3pAYA0

Vandens mylėtojai valtimis arba baidarėmis paiškylauti kviečiami ir po Vilkokšnio ežerą. Ežeras įdomus tuo, kad atskiros jo vietos turi skirtingus pavadinimus. Rytinę dalį vietiniai vadina Baluosiu. Ši dalis yra dideliu iš šiaurės į ežerą įsiterpusiu pusiasaliu, susidariusiu užpelkėjus seklumai, atskirta nuo likusio ežero ploto. Nusileidus vieškeliu nuo kalno, skersai eina betoninis vamzdis, kuriuo į Baluosį įteka Verknės upė. Čia gali būti įdomu pavasarį, kai dar nesuaugę švendrai, pradėti žygį baidarėmis.

Aplink Vilkokšnį  išsibarstę keliolika kaimo turizmo sodybų, vilų, stovyklaviečių – kur rasite saugią nakvnynę, išsinuomosite valtis ar baidares.  Plaukiant Vilkokšniu, Verknės upe, Spindžiu ir Spindžiuku – grožėdamiesi gamtos vaizdais, priklauksite ir Aukštadvarį, kur itin  gausu gamtos maršrutų.

Kelionė dviračiais aplink Trakus – susiliejimas su istorijas kuždančia lietuviška gamta.

Pobūvis gamtoje – geriausia sielos terapija. Vienos dienos per mažai!

Kasdien mieste girdimas automobilių purpsėjimas bei statybų aikštelių trimitavimas skatina sėstis ant ekologiškos transporto priemonės – dviračio – bei leistis į savęs ir gamtos pažinimo kelionę. Dviejų dienų nuotykį bene geriausia pradėti minant Lentvario gatve, Senųjų Trakų link.

Tokia išvyka greičiausiai atims nemažai jėgų, bet tiek emocinė, tiek fizinė būklė po įveiktų kilometrų bus nepakartojama. „Žalia“ išvyka dviračiais aplink Trakus ne tik leis pasiganyti akims, bet ir suteiks įkvėpimo ir drąsos tolimesniems darbams. Gamta, tai tikrieji mūsų namai, o pobūvis juose – geriausia sielos terapija neramumų kupiname XXI amžiaus pasaulyje.

Ką dar veikti Trakuose sutemus?

Aplankykite ypač gražią vakare apšviestą Trakų baziliką. Jei patinka istorija ir norite pajusti viduramžišką miesto dvasią, pasivaikščiokite po istorinę atmintį saugantį Trakų miestą maršrutu ,,Prakalbink istoriją” naktį. Aplankysite 7 Trakų istorines vietas ir objektus su įrašytais vaizdingais audio pasakojimais. Jei vilioja laukinės gamtos naktinis gyvenimas (o jis tikrai vyksta!), susiruoškite į naktinį žygį irklentėmis ar laiveliais. Pavakaroti ant vandens smagu ir BBQ plauste – romantiškai pavakarieniausite ir nakties poilsiui besiruošiančia gamta pasigrožėsite. Trakų ežerai turtingi fauna, tad nepamirškite pasiimti žiūronų.

 Kodėl atvykėliams Trakuose nakvoti būtina?

Nežinia, ar užburianti Trakų pilies ir jos apylinkių aura suvilioja, ar dzūkiškas svetingumas paperka čia atvykusiuosius, bet tiesa ta, kad vėl ir vėl norisi šiame krašte apsilankyti.

Trakų rajone turime daugiau nei 100 kaimo turizmo sodybų, vilų, apartamentų, įsikūrusių gražiausiuose šio krašto kampeliuose, atokiose vietose prie vandens telkinių, kur visos dienos gali virsti sekmadieniais. Poilsiui kaime galime pasiūlyti virš 3500 vietų. Dzūkiškas atlapaširdiškas pašnekesys kad ir apie XX blynus kokorus – visa tai nuteikia bendrystei.

Miškas, ežeras, pieva Trakų apylinkėse – jie net kvepia ypatingai, ir tas gamtos kvapas vilioja,

Į šeimos poilsį savo veiklą Trakų rajone, Pauliškėse orientuojančios „Domingo vilos“ šeimininkai Janas ir Dominyka Semionovai sako siekiantys, kad jų viloje svečiams visos dienos virstų sekmadieniais. ,,Nuo aukštos kokybės čiužinio iki šiltų šlepečių. Viskuo iki smulkmenų stengiamės pasirūpinti, sukurti jaukumą ir įspūdį. Esame laimingi, kai svečiai sako, kad čia geriau negu namie, kad puikiai praleido laiką, ir, aišku, kai grįžta vėl,“ – patirtimi dalijasi Dominyka Semionovė, „Domingo viloje“ siūlomos vietinių gidų ekskursijos, orientaciniai žaidimai, etnografinės apeigos kad ir tradiciniai mergvakariai, meno terapijos užsiėmimai.

Nakvynės pasirinkimas Trakų krašte platus: nuo kempingo  iki vienkiemio, vienkiemio ar vilos ant ežero kranto iki „Small Luxury Hotel of the World“ tinklui priklausančio 5* SPA viešbučio.  Tereikia nuspręsti, ko labiau norisi – ramaus poilsio atokioje vietoje ar nuotaikingo aktyvaus pasibuvimo. Vienmu metu Trakų rajone gali apsistoti ~ 4500 turistų, ~ 80% dirba ištisus metus, virš  100 kaimo turizmo sodybų.

Adventur 2023 parodoje plačiau pristatysime  ES „Žaliojo rakto“ programos reikalavimus atitinkančias rajono apgyvendinimo vietos – jų turime jau keliolika.

„Žaliojo rakto“ programa siekiama keisti turizmo organizatorių ir dalyvių elgesį bei skatinti juos rūpintis aplinka. Šios programos nauda turizmo sektoriaus įmonėms – mažesnės išlaidos vandeniui, energijai, atliekų tvarkymui, švaresnė aplinka bei geresnis įvaizdis klientų atžvilgiu.

Kaip suderinti viduramžius, tradicinius amatus, irklavimą, džiazą, karaimų kultūrai skirtus renginius ir visą pateikti naujai?

Renginiai: 2023 vasaros deimantai „Trakų vasara“, Joninės, Galvė Jazz fiesta, Užutrakio vakarai, Žolinė, Senųjų amatų ir Viduramžių dienos.

parodoje taip pat bus pristatyti nauja turistinis maršrutas – Trakai: pastatų istorijos“, kuris keliautojams viešai bus pristatytas gegužės pradžioje.

Dažnas pėstute eidamas Trakų gatvelėmis, net nesusimąsto – kodėl medinukai pastatai nudažyti tokiomis skirtingomis spalvomis, kodėl jų toks aukštis, kur buvo rotušė , mečetė ar sinagoga,  kas buvo sovietinės architektūros pastatuose, kurie dauguma šiuo metu  privatizuoti ir laukia naujų projektinių sprendimų. Kur savaitgaliais pietaudavo sovietų partinė „grietinėlė“ ir jų šeimos nariai. Liudininkų pasakojimai – kurį pastatą atsiimti 1991 metų žiemą buvo atsiųsta net rusų OMON grupė.  Kas apgriuvusių, ar sunykusių pastatų vietoje buvo  nuo Vytauto Didžiojo valdymo iki sovietų laikų?

Maršrutas skirtas  savarankiškam pažinimui – keliaujant naudojantis išmaniaisiais įrenginiais Taip pat maršrutas pritaikytas judėjimo negalią turintiems,  tėveliams, keliautiems su mažamečiais vaikiškuose vėžimėliuose,  taip pat dviračiais ir paspirtukais.

Maršrutas vingiuos Vytauto, Birutės, Kranto, Trakų, Karaimų g. –  jose yra 3 elektromobilių įkrovimo stotelės ir 2 dviračių , neįgaliųjų vėžimėlių padangų papildymo vietos.

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

  Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.