2022 02 18

Vilniaus knygų mugėje apdovanojimų lietus: skaičiuojamas literatūrinis metų derlius

Literatūros apdovanojimai – tradicinis, vasario 24-27 dienomis vyksiančios Vilniaus knygų mugės akcentas. Šiais metais apdovanojimų ir apdovanotųjų bus kaip niekada daug. Mugės rengėjai ir literatūros apdovanojimų steigėjai dėlioja geriausiųjų sąrašus, renka nominantus ir nugalėtojus.

 

22-ojoje Vilniaus knygų mugėje bus įteiktos Vilniaus klubo ir Jurgos Ivanauskaitės premijos, apdovanoti Gražiausios knygos laureatai, pristatytas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto kūrybiškiausių knygų dvyliktukas ir knyga laureatė, paskelbtos Metų knygos rinkimų bei IBBY Lietuvos skyriaus vaikų ir paauglių literatūros nominacijos, o „Knyga plius kinas“ komisija pristatys kinematografiškiausias 2020 metų knygas.

Jurgos Ivanauskaitės premija – jubiliejinė

Nuo 2008 metų teikiama Jurgos Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, kuris atitinka formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Premijos laureatų sąrašas solidus – ja įvertinti šiandien aktyviai kuriantys ir ryškūs šalies literatūros vardai, tarp kurių – Kristina Sabaliauskaitė, Rimantas Kmita, Rimvydas Stankevičius, Renata Šerelytė, Mindaugas Nastaravičius ir kiti.

Šiemet J. Ivanauskaitės premijai pateikta 18 knygų. Praėjusiais metais J. Ivanauskaitei būtų sukakę 60 metų, tad vasario 26 dieną, šeštadienį, 12 val. Vilniaus knygų mugėje, Rašytojų kampe vyksianti premijos teikimo šventėje bus paminėta ir šį sukaktis.

  1. Ivanauskaitės premiją mecenuoja rašytojos kūrybą leidžianti leidykla „Tyto alba“. Premijos laureatą šiais metais rinko komisija, kurioje – poetė, „Šiaurės Atėnų“ redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, rašytojas, literatūros tyrinėtojas Rimantas Kmita, rašytojas Mindaugas Nastaravičius, J. Ivanauskaitės sesuo, etnologė Radvilė Racėnaitė, leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė. Laureatui įteikiamas diplomas, drambliukas iš J. Ivanauskaitės kolekcijos ir 1000 eurų dydžio piniginė premija.

Apdovanojimą skiria Vilnius klubas

Vilniaus klubo premija šių metų knygų mugėje bus įteikta septintą kartą. „Premijos teikimas Vilniaus knygų mugėje – graži tradicija, vėl grįžtanti  2022-aisiais”, – sako Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.

Šiais metais Vilniaus klubo premijai buvo pateiktos aštuonios 2020-2021 metais išleistos, Vilniui skirtos knygos. Premijos steigėjai siekia, kad būtų parašoma daugiau knygų apie Vilnių, kurios skatintų  pažinti Lietuvos sostinę, populiarintų Vilniaus miesto istoriją, tradicijas, savitumą, skatintų vilniečių ir miesto svečių susidomėjimą bei pagarbą miestui. 1000 eurų dydžio premija praėjusiais metais buvo įteikta knygos „Gatvių susitikimai“ autorėms Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei (leidykla „Aukso žuvys“). Šiais metais laureatas bus paskelbtas vasario 18 dieną, o apdovanotas mugėje šeštadienį, 13 val. Rašytojų kampe.

Knygos meno konkurse – ir įvertinti kūrėjai, ir nauji vardai

Sugrįžus tradicinei Vilniaus knygų mugei, Kultūros ministerijos Knygos meno konkurso apdovanojimai vyks laiku, jau spėjusiu tapti konkurso tradicijos dalimi – mugės atidarymo dieną, ketvirtadienį, 12 val. konferencijų salėje 5.1.

Net šešiasdešimt skirtingų leidėjų konkursui pateikė 126 leidinius, išleistus 2021 metais. Iš jų premijomis ir diplomais bus pagerbta 21 knyga: bus įteikta Pagrindinė metų premija ir po piniginę premiją bei du diplomus – kiekvienoje iš šešių teminių kategorijų; Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus dailės akademija taip pat skirs po apdovanojimą.

Šiemet pateiktų leidinių vertinimą atliko Knygos meno konkurso ekspertų praktikų grupė, kurios pirmininke išrinkta Lietuvos spaustuvininkų asociacijos atstovė Kamilė Kalibataitė, ir Knygos meno konkurso ekspertų komisija, kurios pirmininke tapo Vilniaus dailės akademijos atstovė Elena Grudzinskaitė.

Kokybiškiausiai apipavidalintos, išskirtinės estetikos knygos pirmąjį kartą apdovanotos 1993-aisiais. „Mūsų laisvė užaugo, – sakėme pernai, minėdami Sausio 13-osios sukaktį. Tam tikra prasme, atsigręžus atgal į praeitį – į tris dešimtis konkurso istorijos metų – tą patį galime pasakyti apie Lietuvos knygos dailininkų, grafikų, tipografijos specialistų ir spaustuvininkų nueitą kelią. Jame – ir labai brandūs, brangūs kūrėjai, tokie kaip Romas Orantas (1949–2012), Eugenijus Karpavičius (1953–2010), kurių netekome skaudžiai per anksti, ir besikeičiantys spaustuvių pavadinimai, pastangos geriausiai pritaikyti tai, kas pamatyta mugėse Vakarų Europoje; ir geriausiųjų kūrėjų pelnomi tarptautiniai apdovanojimai, ir nauji vardai. Šiemet tarp premijų laureatų – ir vienas netikėtas, labai malonus debiutas“, – sako Rūta Lazauskaitė, Kultūros ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės patarėja.

2021-2022 metais Knygos meno konkurse premijomis ir diplomais įvertintas knygas mugės lankytojai galės apžiūrėti 3 salės balkone. Išskirtinę ekspoziciją kartu su „Moa“ studija ir Vilniaus dailės akademijos Interjero architektūros II kurso studentais parengęs Lietuvos kultūros institutas taip pat kviečia registruotis ir dalyvauti pirmą kartą rengiamose ekskursijose su knygos meno profesionalais, kurie lankytojams padės įžvelgti apdovanotojų knygų ypatumus. Registracija į ekskursijas vyks nuo vasario 17 d. svetainėje www.lithuanianculture.lt.

Dvylika kūrybiškiausių knygų

Nuo 2003 metų renkamas Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas, regis, buvo pirmasis Nepriklausomybės laikotarpio ir naujojo tūkstantmečio lietuvių grožinės literatūros knygų sąrašas, kurį paskatino noras sukurti mažą lietuviškąjį Nobelį. Asociacija su Nobeliu neatsitiktinė, mat kūrybiškiausių knygų dvyliktuką renka Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) mokslininkai, tyrinėjantys lietuvių literatūrą.

LLTI premijai svarbu ne tik laureatas, bet ir pats dvyliktukas: nuo pat 2003 metų, kai buvo išrinktas pirmasis dvyliktukas, vyrauja tradicija dėmesį kreipti į visą knygų sąrašą taip skatinant diskusijas apie lietuvių literatūrą ir jos dabartį, nes dvyliktuko rinkimu — jis formuojamas po ilgų mokslininkų diskusijų ir svarstymų — kasmet siekiama įvertinti praėjusių kalendorinių metų lietuvių grožinės literatūros derlių, pastebėti tendencijas ir išskirti geriausias knygas.

Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas tradiciškai skelbiamas vasario mėnesį, LLTI premijos laureatą /-ę iš dvyliktuko sąrašo slaptu balsavimu išrenka 11-os LLTI literatūrologų komisija. Šiemet Kūrybiškiausia 2021-ųjų metų knyga, tradiciškai bus paskelbta Vilniaus knygų mugės šeštadienį, vasario 26 d., 11 val., „15 min forume”. Laureatas arba laureatė bus apdovanoti Lietuvių literatūros ir tautosakos institute minint Kovo 11-ąją.

Atsinaujinę „Metų knygos” rinkimai

Didžioji Vilniaus knygų mugės intriga – akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nominantų paskelbimas. Jų sąrašas bus perskaitytas penktadienį, 18 val., konferencijų salėje 5.1. Apdovanojimai laureatams bus įteikti gegužės 7-ąją –  Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Akcijos organizatoriai –  Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – šiais metais sutarė, kad akcijoje dalyvauja knygos, pirmą kartą išleistos nuo tų pačių metų sausio 1 iki gruodžio 31 dienos. Šiais metais akcijoje dalyvavo kūriniai, pasirodę nuo 2020 metų rugsėjo 1 iki 2021 metų gruodžio 31 dienos. Nuo tada, kai Vilniaus knygų mugėje bus paskelbtas akcijos nominantų sąrašas, skaitytojai galės balsuoti ir rinkti savo favoritus.  Rinkimuose galės dalyvauti ir užsienyje lietuvių kalba savo knygas leidžiantys Lietuvos autoriai. Skaitytojai iš ekspertų pasiūlyto sąrašo išrinks Metų knygą vaikų, paauglių, suaugusiųjų, poezijos, publicistikos ir dokumentikos kategorijose.

Geriausių knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimams – 30 metų

Mugės ketvirtadienį, 14 val., salėje 5.1 bus paminėti jubiliejiniai, 30-ieji IBBY Lietuvos skyriaus vaikų ir paauglių literatūros nominacijų metai bei paskelbti 2021 metų nominantai.

IBBY Lietuvos skyrius apdovanojimus už geriausias praėjusiais kalendoriniais metais išleistas knygas vaikams ir paaugliams teikia kasmet. Šios premijos, tikimasi, skatina meniškai vertingos lietuvių grožinės vaikų literatūros leidybą, kokybiškus vertimus, iliustracijas, pažintinę literatūrą bei vaikų literatūros tyrimus, sklaidą ir skaitymo skatinimo iniciatyvas. Jos taip pat gali padėti pedagogams, bibliotekininkams bei tėvams orientuotis leidybos procesuose, atrasti vertingas ir tinkamas knygas.

„Apdovanojimai teikiami aštuoniose knygų kategorijose, jos apima visą vaikų literatūros procesą –  originaliąją literatūrą, vertimus, iliustracijas ir net sklaidą, taigi, labai gerai matosi, kas iš tiesų vyksta vaikų ir paauglių literatūros lauke ”, – teigia IBBY Lietuvos skyriaus vadovė Inga Mitunevičiūtė.

Premijų laureatus renka komisijos, kuriose dalyvauja vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, bibliotekininkai, iliustruotojai, kalbininkai, studentai ir kiti skaitytojai. Laureatams teikiami diplomai, piniginiai prizai, dovanos.

Knygos vertos tapti filmais

Trečius metus organizuojamas projektas „Knyga + Kinas“ pristato profesionalų komisijos atrinktas, 2021 metais išleistas lietuvių autorių knygas, kurios ateityje gali tapti kino filmų scenarijais. Šios knygos bus pristatytos vasario 25 d., 14 val., 1.1 Kino salėje vyksiančiame renginyje „Knyga + Kinas“ .

Žiūri komisijos darbe šiais metais dalyvavo režisierė Inesa Kurklietytė, rašytoja Renata Šerelytė, prodiuseris Stasys Baltakis, o pretenduoti į sąrašą galėjo lietuvių autorių romanai, novelės bei apysakos, skirtos ir suaugusiems, ir jaunimui, ir vaikams.

Knyga + Kinas“  iniciatyva sumanyta 2019-aisiais, siekiant skatinti glaudesnį lietuvių rašytojų ir kino režisierių bei prodiuserių bendradarbiavimą. Projekto idėjos autorės, kino prodiuserės Živilės Gallego manymu, sėkmingi praėjusių dviejų metų renginiai parodė, kad knygų ir kino ryšys yra natūralus, reikia tik šiek tiek paskatinimo, kad toks bendradarbiavimas vyktų.

„Praėjusiais metais atrasta Juozo Gaižausko knyga „Dievas su šlepetėmis“ (leidykla „Alma littera“) įkvėpė režisierių Arūną Matelį vystyti kino projektą“,  – džiaugiasi Ž. Gallego ir priduria, kad kino kūrėjai pastebėjo ir daugiau knygų, su kurių autoriais jau pradėta bendradarbiauti.

 

Tarptautinė, 22-oji Vilniaus knygų mugė „Vaizdas kaip tekstas“ vyks šių metų vasario 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Mugės organizatoriai – Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.

 

Turite klausimų?

Konsultuojame visais klausimais, susijusiais su naujų renginių organizavimu, bilietų pirkimu ir pan.

Parašykite mums
×

Turite klausimų?

    Sutinku gauti projekto informaciją ir pasiūlymus, o jų parengimui naudoti aukščiau pateiktus duomenis. Bet kuriuo metu turiu teisę atšaukti savo sutikimą apie tai pranešus el. paštu.